Ana sayfa Bursa GÜLMEZ: CORONAVİRÜS SALGINI DÜNYADA EKONOMİK DENGELERİ TAMAMEN DEĞİŞTİRDİ

GÜLMEZ: CORONAVİRÜS SALGINI DÜNYADA EKONOMİK DENGELERİ TAMAMEN DEĞİŞTİRDİ

Nilüfer Organize Sanayi İşadamları Derneği Başkanı Erol Gülmez: Korona virüs ( KOVID-19) salgının dünyada ve ülkemizde sanayi üretimine yansıyan olumsuz etkilerini değerlendirdi.

Coronavirüs salgını dünyada ekonomik dengeleri tamamen değiştirdi.

Ülkeler salgın sebebiyle, mecburi olarak limanlarını ve sınırlarını kapatınca ticari giriş-çıkışlar sekteye uğradı, bu da ürün sevkiyatlarının aksaması ve uluslar arası piyasaların zarar görmesine sebep oldu.

Türkiye ekonomisi de bu olumsuzluklardan etkilendi. Özellikle ihracat ve hammadde ithalatı durma noktasında, çünkü yurt dışına nakliyat yapan tır bulunmuyor. Sevkiyat maliyetleri fahiş düzeylere gelmiş durumda, bu da üreticinin aleyhine oluyor.

Öte yandan, yurt içine çalışan bazı iş kolları da faaliyetlerine ara vermek zorunda kaldı. Bu süreçte, Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi’nde elektrik tüketimi %45 oranında azaldı. Bu ciddi oran üretim kapasitesinin küçülmesi, finansal ihtiyacın büyümesi, fabrikaların üretimi durdurmasıyla birlikte işverenlerin ve çalışanların mağdur olması, toplumsal anlamda ekonomik güçlüklerle karşı karşıya kalmamız anlamına geliyor.

NOSAB olarak biz de bu güçlüklerin üstesinden gelmek için payımıza düşeni yapmamız gerektiğini düşündük. İşini kaybeden, ücretsiz izne çıkarılan, yaşı dolayısıyla sokağa çıkamayan ve mağduriyet yaşayan insanlarımızla dayanışma içerisinde olmak için bir erzak destek kampanyası başlattık.

COVID-19 salgınına karşı devlet tarafında alınan önlemleri değerli buluyorum. Bu salgının etkilerini azaltmak ve ekonomik olumsuzlukları en aza indirebilmek için hükümetten bir destek paketi açıklamasını bekliyorduk. Ekonomik İstikrar Kalkanı paketiyle, pek çok sektörün vergi ve prim ödemeleri altı ay ertelendi, finansman desteği sağlanacağı açıklandı, çeşitli vergilerde indirime gidileceği bildirildi. Ancak açıklanan tedbirlerin kapsayıcı ve herkesin ihtiyacına yönelik olması gerekiyor.

Diğer taraftan, devlet desteğinin vatandaşın öncelikli ihtiyaçlarını karşılaması gerekiyor. Fatura ertelemeleri, maaş ve SGK prim destekleri, çeşitli vergilerde erteleme, faizsiz veya düşük faizle uzun vadeli kredi kullandırma gibi kolaylıkların toplumun her kesiminden insan için gerçek bir rahatlama yaratacağını düşünüyorum.

Bu sebeple daha kapsayıcı bir önlemler paketiyle, salgına karşı daha yüksek bütçe ayırmak gerektiği kanaatindeyim.

Umuyorum ki ve bu zor günleri ülke olarak en az insani ve ekonomik zararla atlatabiliriz.