Ana sayfa Bursa ERKAN AYDIN:“GRİP AŞISINDA YAŞANAN CİDDİYETSİZLİK KORONA AŞISINDA YAŞANMASIN”

ERKAN AYDIN:“GRİP AŞISINDA YAŞANAN CİDDİYETSİZLİK KORONA AŞISINDA YAŞANMASIN”

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın. TBMM Genel Kurulu’nda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yeni geliştirilen aşıların Türkiye’ye getirme konusunda atılan adımları sordu. Grip aşısında yaşanan ciddiyetsizliğin korona aşısında da aynı akıbete uğramaması için Sağlık Bakanlığı’nı göreve davet eden Aydın’a cevap veren Bakan Koca, Pfizer firmasıyla görüşmelerinin olduğunu ve 2021 yılı içerisinde 25 milyona kadar aşı verebileceklerini, Çin aşısı konusunda da Aralık ayında 10 milyon aşı alabilir olacağını kaydetti.

“GRİP AŞISINA BENZEMESİN”

Dünyayı ve ülkemizi saran korona salgınının, hızla ölümlere ve vaka sayılarının artışına devam ettiğine dikkat çeken Erkan Aydın, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bu süreç bu kadar sıkıntılı giderken Almanya’da, sahibinin de bir Türk olduğu firmadan umutlu bir haber aldık ve gerçekten bu sürecin bitebileceğine dair de umutlandık. Bu firmanın sahibi bir Türk olduğu için Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanıyla görüştüğünü de duyduk ancak üzülerek gördük ki Sağlık Bakanlığının, firma sahibinin Türkiye’ye öncelik vermek istemesine rağmen bu konuyu fazla ciddiye almadığını gördük. Ciddiye almadığı bu durumun diğer ülkeler tarafından parasının peşin ödenerek, sıraya girerek hatta daha fazla miktarlar vererek almaya çalışıyor. Böyle bir ortamda firma sahibinin Türkiye’ye yapmaya çalıştığı bu jesti adeta görmezden geldiğini ve bu ciddiyetsizliğin grip aşısında yaşandığını ve birçok vatandaşımızın grip aşısını yaptıramadığı bir süreçte korona aşısının da aynı akıbete uğramaması için Sağlık Bakanlığını ciddiyete ve göreve davet ediyoruz.”

ARALIK’TA 10 MİLYON ÇİN AŞISI

Bu fırsatın kaçırılmaması için bu ve bunun gibi firmalarla daha sıkı protokol yapıp aşıların bir an önce ülkemize getirme konusunda adım atılmasını talep ettiklerini söyleyen Aydın’a Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sağlık Bakanlığı 2021 Plan ve Bütçe Komisyon Toplantısı’nda aşı alımı ile ilgili gelişmeleri aktardı. Pfizer ve Çin Sinovak aşılarının Faz 3 aşamasının üniversitelerde devam ettiğini kaydeden Bakan Koca, “Pfizer’den Ocak ayından itibaren yıl içerisinde 25 milyona kadar alınabileceği yönünde görüşmelerimiz var. Çin aşısıyla ilgili Aralık ayında en az 10 milyon gibi bir aşıyı alabilir olacağız. Bu sayı 2 katına kadar çıkabilir” dedi.