Ana sayfa Bursa ERKAN AYDIN: 2021 YILINDA KAÇ ÖĞRETMEN ATAMASI YAPILACAK?

ERKAN AYDIN: 2021 YILINDA KAÇ ÖĞRETMEN ATAMASI YAPILACAK?

Uygulanan yanlış eğitim politikaları sonucu Türkiye’nin öğretmen ihtiyacı ile mezun olan ve mezun olacak öğretmen sayısı arasındaki uçurumun kaygı verici bir düzeye ulaştığına dikkat çeken CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a, “Atanamayan öğretmenlerin sorunlarını çözmek için bir çalışmanız var mı?” diye sordu.

Türkiye’nin öğretmen açığı sorununun gittikçe çığ gibi büyümekte olduğunu söyleyen CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, konuyu Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a verdiği soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. Aydın, “Öğretmenin eğitim sisteminin en önemli unsuru olduğunu düşündüğümüzde, bu sorunun bir an önce MEB tarafından eğitimin tüm paydaşları bir araya getirilerek çözülmesi gerekmektedir. Yıllar içinde uygulanan yanlış eğitim politikaları sonucunda, Türkiye’nin öğretmen ihtiyacı ile mezun ve mezun olacak öğretmen sayısı arasındaki uçurum kaygı verici bir düzeye ulaşmıştır” dedi.

“ATANAMAYAN ÖĞRETMENLERİN SORUNLARINI ÇÖZMEK İÇİN BİR ÇALIŞMANIZ VAR MI?”

Bir tarafta Maliye Bakanlığı’ndan kadro alamayan MEB, bir tarafta binlerce atama bekleyen öğretmen adayları olduğunu, pandemi döneminde ekonomi dışı kalan atanamayan öğretmenler evlerinde çaresizce beklemediğini dile getiren Aydın, Bakan Selçuk’a şu soruları yöneltti:

“2020 yılı içinde kaç öğretmenin ataması yapılmıştır? Önümüzdeki yıl kaç öğretmen ataması yapmayı planlıyorsunuz? Atanamayan öğretmenlerin sorunlarını çözmek için bir çalışmanız var mı? Türkiye’de öğretmen açığının rakamsal boyutları nelerdir?  Öğretmen ihtiyacı ile mezun olan ya da olacak öğretmen arasındaki uçurumu nasıl önleyeceksiniz?”