Ana sayfa Bursa EMEK-ŞEHİR HASTANESİ METRO İNŞAATINDAKİ PROJE DEĞİŞİKLİĞİYLE MÜTEAHHİT FİRMA DAHA FAZLA GELİR ELDE...

EMEK-ŞEHİR HASTANESİ METRO İNŞAATINDAKİ PROJE DEĞİŞİKLİĞİYLE MÜTEAHHİT FİRMA DAHA FAZLA GELİR ELDE EDECEK Mİ?

Bursa’da yapımı devam eden Şehir Hastanesi Metrosu’na ilişkin ortaya yeni iddialar atıldı. İddiaya göre; İhale öncesi proje TBM denilen tünel açma makinesiyle yapılabilecek derinlikteydi ancak müteahhit firma idareyi ikna ederek bu projeyi aç-kapa yapılabilecek şekilde daha sığ seviyeye alan proje tadilatı yaptı. Konuyu Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na verdiği soru önergesiyle TBMM gündemine taşıyan CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, müteahhit firmanın bu yöntemle daha fazla gelir elde edeceğine vurgu yaptı.

Verdiği önergede Aydın, tünel açma makinası kullanılarak gerçekleştirilen tünel kazılarının son yıllarda yaygınlaşmaya başladığını ve TBM ile kazı yapılabilmesi için zemin koşullarının elverişli olması yanında kazı üst kotu ile zemin üstü arasında zemin cinsine göre çökme olmayacak emniyetli kalınlık gerektiğini söyledi.

Emek-Şehir Hastanesi metro hattında TBM kazısına düşük, sonradan birim fiyatına yüksek teklif verip normal kazıyla işi yapmaya idarenin de onay verdiği anlaşıldığını dile getiren Aydın, Bakan Karaismailoğlu’na şu soruları yöneltti:

“Söz konusu iddialar hakkında bir soruşturma başlattınız mı? İhale TBM koşuluyla yapılmasına rağmen, metro inşaatı neden “Aç-Kapa” yönetimiyle yapılmakta?  Müteahhit firma bu yöntemle daha fazla gelir elde edecek midir?”