Ana sayfa Bursa DR. ŞULE YÜKSEL AYDIN: AİLENİZİN HEKİMİYİM SİZDEN BİRİYİM

DR. ŞULE YÜKSEL AYDIN: AİLENİZİN HEKİMİYİM SİZDEN BİRİYİM

Merhaba, 22 senelik doktorum ve 9 senedir aile hekimliği yapıyorum. Çalıştığım yer bazen biz sağlık çalışanları bile alışkanlıkla hala sağlık ocağı diyoruz ya işte onun yeni sistem versiyonu. Aslında ikisi de birinci basamak sağlık kuruluşu yani hastanın ilk başvurduğu yer ama sistem temeli farklı. Sizler 4000 kişi olarak bir hekimin ve aile sağlığı elemanının takip ettiği popülasyonu oluşturmaktasınız. Aynı hekim tarafından takip ediliyor olmanız sizi daha iyi tanımamıza ve takip etmemizi sağlamaktadır. Böylece sorumlu bulunduğumuz ailelerin temel ihtiyaçlarını belirlemek ve onlara çözüm üretmek de daha kolay olacaktır.

Çoğunlukla bize hasta olduğunuz zaman geliyorsunuz ama hastalık, muayene, tanı ve tedavisi dışında yaptığımız bence çok önemli işlerimiz de var. Aslında temel birinci sağlık hizmetlerinin asıl amacı hastalanmadan önce hastalıklardan korumak ve kişilerin sağlıklı bir şekilde hayatlarını sürdürmesi için rutin kontrollerini yapmaktır. Bu konuda çok önemsediğimiz bir unsur aşılama hizmetleridir. Sadece bebek ve çocuk değil, gebe, ergen ve yetişkin aşılarından ve takiplerinin yapılmasından da sorumluyuz. Yenidoğandan 20 yaşa kadar belirli aralıklarla yaptığımız genel sağlık kontrolleri, boy, kilo fiziksel ve ruhsal gelişim takiplerini yapıyoruz. Gebelik takibi ve aile planlaması hizmetleri, evlilik ve bazı yetkilendirilmiş raporların ehliyet, askerlik gibi ilk muayenelerinin yapılması, gerekiyorsa sevk işleminin yapılması aile hekimi olarak bizim sorumluluğumuzdadır. Bölgemizde olan salgın ve bulaşıcı hastalıklarda bilgilendirme ve koruyucu önlemlerin alınmasına yardımcı olmak özellikle yaşadığımız covidli günlerde en önemli görevimizin başında gelmektedir.
Bizim bölgemize bağlı olan kişilerin ailesel risklerini de göze alarak kanser ve kronik hastalık takiplerini, hatta hastalık oluşmadan önceki yaşam tarzı ve danışmanlığını yapmakta bizim görevimizdir. Bu yaşam tarzı değişikliklerini özellikle bu hastalıklar oluşmadan küçük yaşlardan vermek, beslenme, kilo, spor ve uyku düzenini sağlıklı şekilde oturtmak amaçlarımızdan biridir. Bu görevleri yerine getirirken ikinci basamak yani hastaneler, diyetisyenler ve diğer halk sağlığı hizmetlerini yöneten toplum sağlığı müdürlükleri ile ortak çalışıyoruz.
Tüm bu çabalar sizlerin sağlığını koruyabilmek için. Sağlıklı bir nesil sağlıklı anne baba olmaktan ve çocuklukta sağlığımızı koruyacak tedbirleri almakla sağlanabilir. Aile hekiminizi tanıyın, hastalanmadan kontrol amaçlı başvurun ve sağlığınızdaki değişikliklerden haberdar edin.
Sağlıklı günleriniz olsun…

Dr. Şule Yüksel AYDIN
Aile Hekimi