Ana sayfa Bursa DAVUTOĞLU: “BAŞBAKANLIĞIM DÖNEMİNDE YAŞANAN KATLİAMLARIN SORUMLUSU BEN DEĞİLİM”

DAVUTOĞLU: “BAŞBAKANLIĞIM DÖNEMİNDE YAŞANAN KATLİAMLARIN SORUMLUSU BEN DEĞİLİM”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu Bursa ziyareti gerçekleştirdi. Gelecek Partisi İl Başkanlığı’nda basın toplantısı gerçekleştiren Davutoğlu, açıklama sonrası gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

İl Başkanlığı’nda yapılan açıklamada Bursa’ya dair konuşan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “Bursa’nın kültürel özelliklerinin yanı sıra tarım ve sanayi potansiyeli taşıması hem avantaj hem risktir. Ülkeyi ve kenti yönetenlerin en temel görevi, Bursa’nın tarihi ve kültürel yapısını korurken, tarım ve sanayiyi de planlamaktır. Görevde bulunduğum sürede TOKİ yapılanması olmak üzere, imar yasasını gündeme getirdiğimde en çok göz önüne aldığım şehirlerden biri Bursaydı. Bursa dikkatli planlanmazsa, Türkiye dünyanın en verimli tarım noktalarını kaybedebilir. Bir gün tekrar iktidar nasip olursa, yarım bıraktığım işi tamamlayacağım. Türkiye genelinde imar yasasını ve yerel uygulamaları çıkaracağız. İlk uygulama İstanbul, ikinci uygulama Bursa olacak. Şimdiden bu konuyla ilgili çalışmalarımız var. Çevre kirliliğine yol açmayacak teknolojinin yapılanması gerekiyor, bunu yapabilmek için vizyon gerekir” dedi.

Kötü ekonomik politikalardan dolayı esnafın yüzde 90’ının icralık olduğunu ve sıkıntılar çektiğini dile getiren Davutoğlu, “Başında derhal 2020 bütçesinin revize edilip; tarım, eğitim ve sağlık harcamaları hariç tüm masrafları durdurun dedim. Elinizdeki tüm kaynakları esnafa ayırın dedim. Çiftçinin belini büken ana unsur bankalardan faiz ile alınan krediler. Bursa’da da esnafın yoğun bir krizden geçtiği dile getiriliyor. Başbakan olarak geldiğimde her seferinde Bursa’nın tüm turizm alanlarıyla korunması gerektiğini söyledim. Demiryolu bağlantısı Bursa için zaruridir. Bu kadar üretimin karayoluna yapılması, karayolları üzerinde ağır baskı oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

Basın açıklamasında sonra basının sorularını yanıtlayan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu BursaMuhalif’in sorularını yanıtladı.

Suriye meselesi, Suruç Katliamı, Ankara Katliamı yaşanırken dönemin Başbakanıydınız, şimdi AKP’den ayrılıp yeni bir parti kurdunuz, yaşanan bu katliamlardan sorumlu olduğunuzu düşünüyor musunuz? 

Türkiye’de yüce divan da dahil her konuda hesap vermeye hazır tek bir siyasetçi varsa o da benim. O bahsettiğiniz katliamlara karşı en sert mücadeleyi veren siyasetçi benim. Bütün geçmişler incelensin, Türkiye’de ihmale uğramış veya üzerine gidilmemiş tek konu yoktur. Terörle mücadele de dahil olmak üzere Suruç’ta da Ankara’da da hepsinin üzerlerine gittik. Biz bu beyaz gömleğin beyazlığı kadar temiz bir siyasetçinin takipçisiyiz. Hakkımdaki hiçbir hukuki süreçten çekinmedim, çekinseydim Başbakanlık görevimi bırakmazdım. Çünkü Başbakanlık görevini bıraktığınızda bir sürü çakalın size saldıracağını bilirsiniz. Ona rağmen bırakan birisi varsa ondan daha cesur kimse yoktur. Çünkü bütün iktidar unsurlarıyla üzerinize gelir. Siyasete de nasıl girdiysem öyle çıktım. İsrail-Suriye, İran nükleer krizinde Sırbistan-Bosna Hersek, Afganistan-Pakistan, Somali, Kuzey Sudan-Sudan arasında arabuluculuk yaptım. 

Türkiye şimdi dünyadan kopuk halde yaşıyor. Dünyada son 20 yıl içerinde barışçıl diplomasi yapan ve birçok ödül alan kişi benim. BM arabulucular komite başkanıydım. Bu elde hiçbir kan yok olmazda. Bugün Diyarbakır’a gittiğimde de Konya’daki kadar heyecanla karşılanıyorum. Her seferinde niye Kürtler bana serok Ahmet desin. O katliamların içinde olsam Kürtler bana serok Ahmet der miydi?

Bu ünvanı Kürt halkından alan tek kişi benim. Yani özetle hiçbir şeyden çekincem yok korksaydım zaten parti kurmazdım. 

Yargınlanmayı kabul ediyor musunuz?

Yargılanmayı neden kabul etmiyorum çünkü suçum yok. Suç iddia eden biri varsa işlem başlatsın. 

İŞİD hakkında öfkeli gençler dediniz ve dönemin başbakanıyken Ankara Katliamı’ndan sonra “Şimdi Ankara’da ki terör saldırısı sonrasında anket yaptık ve kamuoyunun nabzını tutuyoruz oylarımızda bir yükseliş trendi var.” dediniz bunun hakkında ne düşünüyorsunuz?

“O dediğiniz açıklama yalan, böyle bir şey hiç söyler miyim? Bunu defalarca açıkladım. Bir televizyon programında, Ankara Garı sorusu soruldu. Ben de bütünüyle lanetlediğimi söyledim. Takip ediyoruz, üzerine gidiyoruz dedim. Bakın Google’ye bir girin, öfkeli gençleri ben ne zaman demişim? Emevi Camii’ni, namaz meselesini ben mi demişim yoksa başka biri mi demiş? Anket meselesinde ben ne dediğimi yüzlerce kez cevapladım. Gazetecinin sorusu bitti, sonra ‘anketlerde durumunuz ne’ dedi. Seçime giriyoruz anketlerde durumumuz iyi gidiyor dedim. İki ayrı soru sordu, bu iki soruyu cevaplandırmasa mıydım? Gazetecilik arşivi için artık eskisi gibi ciltler dolusu şey tutmanız gerekmez, internete girdiğinizde bütün gazetelerde var. Söylediklerime bakarsanız görürsünüz.”

Kaynak: BursaMuhalif.com