Ana sayfa Bursa KEMAL CANKAYA YAZDI: DAVUT GÜRKAN’IN İŞİ ZOR!!!

KEMAL CANKAYA YAZDI: DAVUT GÜRKAN’IN İŞİ ZOR!!!

DAVUT GÜRKAN’IN İŞİ ZOR!!!

AK Parti İl Başkanı Ayhan Selman’ın göreve devam etmemesi yönünde yapılan bildirimin ardından AK Parti yeni il başkanı arayışı içerisine girdi.

Bursa’nın yeni patronu konusunda derin bir arayış içerisine girildi.

Siyasi kulislerde eski yeni tanınan, tanınmayan bir sürü isim üzerinden değerlendirmeler yapıldı.

Siyaset yazan birçok köşe yazarı, yorumcu kimin atanacağı üzerine toto oynadılar, niyetler okudular, yazdılar, şu veya bu isim olursa partiye heyecan getirir, falancı isim partiye canlılık kazandıramaz anlamında AK Parti karar vericilerine referans oldular.

AK Parti genel merkezine refere edilen 6 isim Davut Gürkan, Ali Yılmaz, Nazım Maral, Mustafa Yavuz, Gökay Bilir, Hasan Çepni İstanbul’a çağrılarak cumartesi günü AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştürüldüler.

Görüşme sonrasında siz gidin, biz sizi ararız diyerek, Bursa’ya gönderildiler.

Bu iki günlük süre içerisinde 6 isim kendisinin kesin il başkanı yapılacağı hayali ile sıkıntılı kısa bir süreç yaşadılar.

AK Parti Genel Başkanı Erdoğan ve kurmaylarının yaptığı değerlendirme sonrasında Ayhan Salman’dan boşalacak il başkanlığına önceki dönem il yöneticisi, Kızılay Bursa Şube Başkanı Davut Gürkan atandı.

Davut Gürkan’ın deneyimli bir teşkilat mensubu olduğunu biliyoruz.

Gürkan aynı zamanda Kızılay başkanlığı görevini yürütüyor.

Merak edilen konu, Davut Gürkan Kızılay başkanlığından istifa edip etmeyeceği.

Bursa’nın siyasi demografisine baktığımızda oldukça zor bir göç şehri. AK Partinin 15 yıllık sürecinde kalesi olarak görünse de 2019 yerel seçimlerindeki seçim sonuçlarına baktığımızda Bursa, AK Partinin kalesi olmaktan çıkıyor.

2019 yerel seçimlerinde Cumhur İttifakı olarak alınan oy oranı yüzde 49,62, Millet İttifakı 47.03, yani bu tabloya baktığımızda İl başkanlığına atanan Davut Gürkan’ın işi çok zor!

Muhalefet 2 puanlık bir farkı sıkı, disiplinli bir çalışmayla rahat kapatabilir.

Böylesi bir durumda önümüzdeki dönem Bursa Büyükşehir Belediyesini kaybetmesi sürpriz olmaz! 

 ORC araştırma şirketinin yaptığı anketle, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı en başarılı belediye başkanı olduğunu ilan ediyor.

ORC’nin yaptığı anket sonucunun gerçeği yansıtmadığını, Bursalıların sosyal medya üzerinde yaptığı yorumlar ortaya koyuyor.

2019 Yerel seçimlerinde AK Partiye oy veren seçmenler başta olmak üzere Bursalılar Alinur Aktaş’ın kenti iyi yönetemediğini açık açık ifade ediyor.

Yapılan değerlendirmelere baktığımda Davut Gürkan’ın mevcut kırgınlıkları giderecek doğru bir isim olduğu ifade ediliyor.

Ne kadar kırgınlıkları gidereceğini zaman içinde göreceğiz!!!    

Gürkan böylesi zor bir süreçte il başkanlığı görevi üstlendi.

Bir tarafta salgın, diğer taraftan salgın sürecinde vatandaşın sorunlarına çözüm getiremeyen, belediye kaynaklarını efektif kullanamayan bir Büyükşehir yönetimiyle beraber çalışacak.

AK Parti Bursa teşkilatının yönetim kadrosu da çok önemli. Bu kadrolarda yeni yüzler mi olacak, yoksa eski deneyimli yöneticilerle mi yola devam edilecek?

Üçüncü seçenek yeni, eski yüzlerle harmanlama bir yönetim mi olacak?

Sedat Yalçın’ın il başkanlığı döneminde arada sırada AK Parti il binasına uğrardım.  O dönemde tanıdığım iletişimi güçlü bir isim dikkatimi çekti.

Sosyal İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Dilek Yamakoğlu’nun odasının bulunduğu koridorda kalabalık insan topluluğu görürdüm.  Bu topluluk sorunları olan insanlardan oluşuyordu. Dilek Hanım’ın bu insanlarla tek tek ilgilenip, sorunlarını büyük oranda çözdüğüne şahit oldum.

Neden Dilek Hanımı örnek verdim?

Davut Gürkan zorlukları hafifletmek istiyorsa, Dilek Hanım gibi eski parti yöneticileriyle yol yürümesi büyük avantajı olur.

Genel olarak AK Parti’nin oy oranının düşüşü ile birlikte, Bursa’da Büyükşehir Belediyesinden yansıyan olumsuzluklar ile hızlı bir şekilde Bursa’da da AK Partinin oyları eriyor?

Ne diyelim Davut Bey’e hayırlı olsun.

Kolay gelsin!!!