Ana sayfa Bursa “DAMARLARI AÇIK TUTMALIYIZ”

“DAMARLARI AÇIK TUTMALIYIZ”

Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (BUSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Hadi Türkay, Eylül 2020 enflasyonun yüzde 0,97 çıkmasını, “Yüksek enflasyon, damar tıkanıklığı gibi kalbimizi olumsuz etkiliyor. Acil tedavi edilmezse üretimi gerçekleştiren kalbin işlevini yerine getirmesine engel olur. O nedenle damarları açık tutmalıyız” dedi.

BUSİAD Başkanı Türkay, yüksek enflasyon rakamlarına karşı alınacak en önemli tedbirin ise hiç kuşku yok ki üretimi artıracak tedbirler alınması olduğunu da söyledi. Türkay, şöyle devam etti:

İster fabrikalar, ister tarlalar, isterse hizmet işletmeleri olsun, üretim yapan merkezlerin girdi ve çıktı kanallarının son derece açık olması gerekir. Bu kanallarda yaşanan daralmalar üretimin de düşmesine neden olur. Bu daralmayı sağlayan şeylerin başında da hiç kuşku yok ki enflasyon gelmektedir. Her ay artan girdi maliyetleri, çıktı fiyatının da artmasına neden oluyor. Tarlalardan başlayarak, girdi maliyetlerini üretimin tüm alanlarında düşürmenin yollarını bulabilirsek, çıktımızın da daha düşük bir fiyatla tüketiciye ulaşmasını sağlarız. Üretimin ihracata yönelmesi asıl hedef olmalı ki, damarlarda yaşanan tıkanıklığı aşabilelim. Yani tükettiğimizi aşağı çekip, daha çok üretip, daha fazla ihracat yapalım.

Türkay, içinde bulunulan durumun özel bir hal olduğunun farkında olduklarını da kaydederek, herkesi elinden geleni yapmaya davet etti. Türkay, kalbe giden ve çıkan damarların açık olabilmesinin bir önemli faktörünün de, maske, mesafe ve temizlik üçlüsüne azami uyum olduğunu da kaydetti.