Ana sayfa Bursa “CUMHURİYET”İ HEP BİRLİKTE YÜKSELTTİK

“CUMHURİYET”İ HEP BİRLİKTE YÜKSELTTİK

Pandemi koşulları, Türkiye Cumhuriyeti’nin 97. kuruluş yıldönümünün kutlanmasına engel olmadı. Gemlik Belediyesi, sağlık tedbirlerine dikkat ederek düzenlediği etkinliklerde Gemliklileri cumhuriyet coşkusuna ortak etti.


Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, 28 Ekim günü öğle saatlerinde resmi törenler ile başladı. Atatürk Anıtı önünde gerçekleşen çelenk sunma törenine Gemlik Kaymakamı Hasan Göç, Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, CHP, AK Parti, İYİ Parti, MHP ve diğer siyasi parti ve ilçemizde faaliyet gösteren dernek temsilcileri katıldı. Resmi tebrik töreni ise 29 Ekim sabahı, Gemlik Kaymakamlığı önünde gerçekleşti.

“Yazıyor, Cumhuriyet’in ilanı yazıyor!”

Gemlik Belediyesi, özel olarak hazırlanan on binlerce Atatürklü Türk bayrağını ilçe sokaklarında Gemliklilere hediye etti. Esnaf ve vatandaşlar, vitrinlerini, pencerelerini bayraklarla süslediler. Pandemi koşulları nedeniyle fener alayı ve konser gibi kalabalık etkinlikler gerçekleşmedi. 29 Ekim sabahı Gemlikliler nostaljik bir sürpriz ile karşılaştı. Gemlik Belediyesi tarafından, 29 Ekim’e özel olarak hazırlanan “Gurur” isimli gazete, özel kıyafetler giymiş çocuklar tarafından Gemlik sokaklarında dağıtıldı. Atatürk’ün söylev ve demeçleri, Atatürk’ün Gemlik ziyaretleri, Gemlik’te eski Cumhuriyet Bayramı kutlamaları ile Gemlik ve çevresinde efsane haline gelmiş Sunğipek Fabrikası’nın tarihçesinin yer aldığı gazete, çocuklar tarafından dağıtıldı. Çocuklar, “yazıyor, cumhuriyetin ilanı yazıyor” diye duyurdukları gazeteyi kısa sürede yüzlerce Gemlikliye ulaştırdılar.

Gemlik’te Cumhuriyet coşkusu yükseldi!

Bayramın diğer etkinliği ise Gemlik Belediyesi tarafından “Cumhuriyeti birlikte yükseltelim” diyerek duyuru yapılan balon etkinliğiydi. Atatürk Stadı’nda hazırlanan iki adet sıcak hava balonu, bayrama özel olarak isteyen Gemliklileri yerden metrelerce yükseğe çıkardı. Kalabalık oluşmaması için randevu sistemi ile gerçekleşen balon etkinliğinde gencinden yaşlısına 1923 Gemlikli, 29 Ekim sabahından 30 Ekim akşamına kadar süren etkinlikte keyifli anlar yaşadılar.

Pandemi koşullarının Cumhuriyet coşkusuna engel olamayacağını, gerekli tedbirler alınıp maske, mesafe kuralına dikkat edilmesinin önemli olduğunu belirten Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan şöyle konuştu: “Cumhuriyet’imizin 100. yaşına yaklaşırken, savaş meydanlarında, gazilerimizin kanıyla, şehitlerimizin canıyla kurduğu aziz devletimizi ve yüce cumhuriyetimizi kutlamadan bu bayramı geçirmek olmazdı. Biz de gereken önemli noktalara dikkat ederek programlarımızı gerçekleştirdik. Arkadaşlarımız, ilçemiz hafızasına önemli katlı sağlayacak, arşivlerde her zaman yer alacak bir gazete hazırladılar. Çocuklarımız nostaljik kıyafetlerle bu gazetenin dağıtımını yaptı. Cumhuriyeti hep birlikte yükseltelim çağrımıza kulak veren yüzlerce hemşerimiz coşkumuza ortak oldu. Gelecek bayramları yeniden omuz omuza, büyük kalabalıklarla, coşkuyla kutlamayı diliyor, tüm hemşerilerimin ve milletimin Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum!”