Ana sayfa Bursa CHP’Lİ ÖZKAN’DAN BAKAN KOCA’YA SORULAR!

CHP’Lİ ÖZKAN’DAN BAKAN KOCA’YA SORULAR!

CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özkan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yazılı olarak yatılması için soru önergesi verdi.

Medikal firmalarına yapılmayan hak ediş ödeneklerinin yapılamaması nedeni ile kamu hastanelerine ameliyatlarda kullanılan medikal malzemeler temin edilemediği için, CHP Bursa Milletvekili Yüksel Özkan 15 soruyla Bakan Koca’ya soruyor!

Son günlerde basına yansıyan haberlerde ve Türk Tabipleri Birliği (TTB)‘nin açıklamasına göre medikal firmalardan alınan tıbbi malzemelerin tedarik edilememesi sonucu ameliyatlarda büyük sıkıntı yaşandığı iddia edildiği gibi sahada da bu sıkıntıları bire bir izlemekteyiz.

Tıbbi cihaz firmalarının 20 aydır biriken tahsilatlarını alamamasının üzerine bir de kur krizi eklenince Ortopedi Travmatoloji ve Beyin cerrahi alanındaki malzeme satışları durduğu iddialar arasındadır. Öte yandan, bazı hastanelerde yoğun bakımda yatan hastalar için serum seti dahi bulunamadığı ve bu gidişle krizin diğer cerrahi branşların ameliyatlarına da sıçrayabileceğine işaret edilmektedir.

Ortopedi ve Travmatoloji cerrahisi alanında tıbbi malzeme tedarik eden medikal firmalar ise sağlık kuruluşlarına sevkiyatları durdurduklarını açıklamışlar ve ayrıca “Bundan sonra halk sağlığı sorunu ile ilgili oluşacak problemlerin sorumlusu bizler değiliz” demişlerdir.

Ayrıca TTB, neredeyse 81 ilde tıbbi malzeme gerektiren Beyin ve sinir cerrahisi ile Ortopedi ve Travmatoloji ameliyatlarının durduğunu belirterek, tedavi hizmetlerinin aksamaması için tıbbi malzemeler konusunda acilen gereken önlemlerin alınması çağrısında bulunuldu. 

Bu noktadan hareketle:

 1. Hastanelere verilen medikal malzemelerin parası 20 aydır ödenmediğini söyleyen tıbbi cihaz ve malzeme üreteci firmaların bu iddiaları doğrumu dur? Doğru ise sebebi nedir?
 2. Sağlık Uygulama Tebliği fiyatları 2010 Yılında dolar 1,5 TL iken sabitlenmiş ve bugüne kadar güncellenmemiş olup dolar bugün 15,35 TL olmuştur. Firmalardan 11 yıl önceki fiyatlardan malzeme talep edildiği doğrumu dur?
 3. Tıbbi malzeme tedarikçilerinin vergisini ve KDV‘sini ödedikleri malzemelerin; Üniversite Hastanelerinden  36, Devlet Hastanelerinden 18 aydır paralarının ödenmediği, üstelik alacakları ücretin  %25 ile 40 arasında feragat istendiği ve baskı yapıldığı doğrumu dur?
 4. İlgili tıbbi malzeme tedarikçileri derneklerinin iddia ettiğine göre, bazı Global Firmaların 3.Dünya ülkelerinde hala kullanılan eski jenerasyon tıbbi malzemeleri toplayıp Türkiye’de “zararına” Ortopedi ve Beyin Cerrahisi ürünü sattığı doğrumu dur?

Eğer bu iddialar doğru ise, Global firmaların bu uygulamaları yerli üretimi bitirme politikaları değil midir?

 • Bazı Devlet Hastanelerinde tıbbi cihaz ve malzeme sıkıntısından dolayı elektif (acil olmayan) ameliyatların durma noktasına geldiği ve aynı şekilde yoğun bakımlarda da tıbbi malzeme sıkıntısı yaşandığı iddiaları doğrumu dur?
 • Hastanelerde en çok kullanılan, bir hastanenin olmazsa olmazı olan serum setinde, enjektörde ve hastanın oksijen satürasyonunu ve nabzını ölçmede kullanılan saturasyon probunda eksiklik yaşandığı iddiası doğrumu dur?
 • Malzeme eksikliği, malzemelerin temin edilememesi, büyük ve nitelikli ameliyatların yapılmasına engel olacaktır. Ayrıca ek malzeme gereken hastaların ameliyatında büyük sıkıntılar yaşanacaktır. Bu aşamada hastaların hayati tehlikesi söz konusu değil midir?
 • Sektör bu zor koşullarda malzeme tedarik edemez iken merdiven altı standart dışı üretim yapan bazı firmaların ‘’Ucuz Ürün ‘’ pazarlaması, hastanelerin bu ürünleri mecburiyetten alması ve kullanması insan sağlığını tehdit etmiyor mu?
 • Standartları kabul görmüş Tıbbi malzeme sıkıntısı nedeniyle hekimlerin özellikle acil hastalarda ucuz ürünü kullanmak zorunda kalmaları ve bununda Malpraktis davalarında en önemli artış sebeplerinden biri değil midir?
 •  Toplum sağlığını geri plana iterek kâr ve sermaye birikimini önceleyen sağlık politikalarınız ile birçok vatandaşımızın hayatını tehlikeye attığınızın farkında mısınız?
 •  Birikmiş alacakların ödenmesinde yaşanan gecikmeler ve hızla yükselen döviz kurları Medikal sektörü firmalarının sözleşmelerindeki taahhütlerini yerine getirmeyi zorlaştırdığı görülmektedir. Bu nedenle Firmaların kendilerine fiyat farkı ödenmesi veya sözleşme fesih hakkı tanınması taleplerini karşılamayı düşünüyor musunuz?
 •  Söz konusu firmalar ile ilgili vergi borçları ve kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması ve banka kredi borçları için yeni bir ödeme takvimi oluşturulması konusunda ilgili bakanlıklar ile birlikte herhangi bir çalışmanız var mı?
 • Tıbbî cihaz sektörü, sağlık sisteminin en önemli çarklarından biridir. Tüm bu sorunlar göz önünde bulundurulduğunda, böylesi sıkıntılı bir kriz döneminde söz konusu sektörü ve dolayısıyla sağlık sistemini ayakta tutabilmek adına konunun muhatabı olan meslek örgütlerinin görüş ve önerilerini dikkate almayı düşünüyor musunuz?
 • Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği (TOTBİD ) ve Türk Nöroşirüji  Derneği (TND) ile bu ciddi sorunla ilgili istişare edilip çözüm odaklı işbirliği yapılması gerekmez mi?
 • Sorunlar çözülmediği takdirde yakın bir tarihte ilaçlarda da aynı sorunun yaşanması kaçınılmazdır. Bu konu ile ilgili önleyici geniş kapsamlı bir çalışmanız var mı?