Ana sayfa Bursa CHP’Lİ GENÇLERDEN ‘ASKIDA EKMEK’ İTİRAZI

CHP’Lİ GENÇLERDEN ‘ASKIDA EKMEK’ İTİRAZI

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Gençlik Kolları Başkanı Fatih Yalçın Yazıcı, iktidar ortağı MHP tarafından başlatılan askıda ekmek kampanyasını eleştirerek, “Elbette ki askıda ekmek kültürü Türk milletinin yıllar boyunca fırınlarda uygulamış olduğu bir yardımlaşma göstergesidir. Ancak bu uygulamanın şehirlerin, ilçelerin meydanlarına bir platform koyup parti logosu ve genel başkan fotoğrafı yerleştirilerek yapıldığına ilk defa şahit oluyoruz. Oysa İktidar ortağı olarak sizin de sorumluluğunuz var” dedi.

Bu iktidar döneminde, millete küfreden Mehmet Cengizlere ihale verildiğini, vergi borçlarının silindiğini, tüyü bitmemiş yetimin hakkının yedirildiğini ve milletin bir dilim ekmeğe muhtaç duruma düşürüldüğünü savunan Yazıcı, Kent Meydanı’nda gerçekleşen ve Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca ve İl Kadın Kolları Başkanı Aysel Okumuş’un da katıldığı basın açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Önemli olan milletimizin hakkını vermektir. Unutmayın ki türk milleti çalışkandır. Zekidir. Seçim zamanı gelince elbette kendisini askıda ekmeğe muhtaç edenlerden hesap sormasını bilir. Yedi düveli yenen Türk milleti, Dünyayı dize getiren türk halkı, bağrından Mustafa Kemal Atatürk gibi bir dünya lideri çıkaran milletimiz, sizin askıda ekmeginize muhtaç değildir. Bu milleti yeter ki namerde muhtaç etmeyin. Siz yeter ki milletimizin önünde engel olmayın. Tüyü bitmemiş yetimin hakkına göz dikenlere yol vermeyin.”

Yazıcı, esnafın, işçinin, emeklinin mevcut şartlarda mutlu yaşayamadığının altını çizerek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Siz sadece ekmeği değil eğitimi de askıya aldınız, ekonomiyi de askıya aldınız, tarımı da askıya aldınız. Türk köylüsünü üç kuruşa muhtaç ettiniz. Anayasa Mahkemesi kararlarını hiçe saydırdınız, hukuku askıya aldınız, demokrasiyi de askıya aldınız. Türk milleti sizden askıda ekmek değil, hakkını istiyor!Bu yaptıklarınızın hesabını sandıkta vereceksiniz. Rahmetli İnönü’ye ayyaş dediniz yetmedi, karneyle ekmek verdi dediniz yetmedi. Oysa o gün savaş vardı, kıtlık vardı. O halde bile onlar halkı askıda ekmeğe muhtaç etmedi. Ne yazık ki tarih sizi askıda ekmekle anacak.”