Ana sayfa Bursa CHP’EN UZAKTAN EĞİTİMDE KDV VE ÖİV SIFIRLANSIN TEKLİFİ

CHP’EN UZAKTAN EĞİTİMDE KDV VE ÖİV SIFIRLANSIN TEKLİFİ

CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunduğu kanun teklifi ile uzaktan eğitim aracı olan tablet, televizyon, bilgisayar vb. teknolojik cihazlardan KDV alınmaması, internet hizmetlerinden alınan KDV ve ÖİV’nin de öğrenci ve öğretmenler için kaldırılmasını teklif etti.

Teklif ile, 31.06.2021 tarihine kadar öğretmen ve öğrencilerin televizyon, masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar ve tablet alımlarında KDV’den muaf tutulması, yine öğretmen ve öğrencilerin bulunduğu adreslerde sunulan kablolu veya kablosuz internet servis sağlayıcılığı hizmetinin KDV’den muaf tutulması ve bu adreslerde sunulan kablolu veya kablosuz internet servis sağlayıcılığı hizmeti ile öğretmen veya öğrenciler adına kayıtlı mobil hatlar üzerinden verilen mobil internet servis sağlayıcılığı hizmetinin Özel İletişim Vergisi’nden muaf tutulması öngörülüyor.

Teknolojik cihazlar ve internet erişimi, uzaktan eğitim için bir zorunluluk haline gelmiştir!

Teklifin gerekçesinde “Covid-19 salgını, her ülkeyi, sektörü ve kişiyi doğrudan etkilemektedir. Salgının ne kadar süreceği, ne zaman sonuçlanacağı ve hayatın ne zaman normale döneceğinin bilinmezliği yüzünden, salgın krizi Dünya’nın karşılaştığı hiçbir krize benzememektedir. Salgın dolayısıyla eğitim-öğretime 16 Mart 2020 tarihinde ara verilmiştir ve bu süreçte yüzyüze eğitim yapılamamasından ötürü okullar fiziki olarak açılamamaktadır. Ülkemizde de 16 Mart 2020 tarihinde kapatılan okullarımız yüz yüze eğitime başlayamamışlardır. 23 Mart sonrası eğitim faaliyetleri uzaktan yapılmaya başlanmıştır. Bu tarihten itibaren, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için yüz yüze eğitimin yerine Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden TRT-EBA TV ile dersler verilmeye başlanmıştır.

Uzaktan eğitim öğrenciler arasında eğitim olanaklarına erişim açısından derin uçurumlar oluşmasına neden olmuştur. 2,8 milyon öğrenci bu süreçte EBA’ya giriş dahi yapmamıştır. Bu öğrencilerin öğrenmelerini nasıl sürdürdüğü, EBA TV’ye erişimlerinin olup olmadığı, EBA TV üzerinden sunulan içeriklerin farklı sınıf seviyelerinde öğrenmeyi ne ölçüde destekleyebildiği, öğrenciler tarafından ne ölçüde izlendiği, ebeveynlerin çocuklarına ne ölçüde öğrenme desteği sağlayabildiği bilinmemektedir. Bu durumun telafisi yapılmaz ise hem okullaşma hem de öğrenme olumsuz etkilenecektir. Yüksekokul ve üniversitelerde ise bu süreç üniversitelerin inisiyatifi ile uzaktan eğitimle, çevrimiçi programlar ile yürütülmektedir. Bu nedenle, eğitimin her kademesindeki öğrenciler için masaüstü / dizüstü bilgisayar ya da tablet sahibi olmak ve internet erişimi bir zorunluluk haline gelmiştir” açıklamasına yer verildi.