Ana sayfa Bursa CHP NİLÜFER İLÇE BAŞKANLIĞINDA BEBEK DAYANIŞMA MARKETİ AÇILDI

CHP NİLÜFER İLÇE BAŞKANLIĞINDA BEBEK DAYANIŞMA MARKETİ AÇILDI

CHP Nilüfer İlçe Başkanlığı daha önce duyurusunu yaptığı “Bebek Market Kampanyası” ile ilgili İlçe Başkanı Fırat Yılmaz’ın yaptığı basın toplantısı ile bilgilendirmede bulundu.

Bir yıldan uzun zamandır küresel olarak yaşamakta olduğumuz  COVİD-19 pandemisinin yarattığı büyük yıkım hayatımızı neredeyse tüm alanlarda olumsuz etkilemeye devam ediyor.Ülkemizde çok uzun zamandır uygulanan yanlış ekonomi politikaları üzerine gelen pandemi yıkımı,  vatandaşları çözümsüz çaresizlikle baş başa bıraktı.

DİSK Araştırma Merkezi çatısı altında çalışmalarını sürdüren BİSAM’ın Ocak 2021 verilerine göre;

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarı 2.584 TL’dir. Bu harcama tutarı sadece gıda için yapılması gereken minimum tutardır. Açlık sınırı üzerinden hanehalkı tüketim harcamaları esas alınarak yapılan hesaplama sonuçlarına göre ise yoksulluk sınırı 8.939 TL olarak gerçekleşmiştir.

Sağlıklı beslenmek için her aile ferdinin alması gereken kalori miktarı farklılık göstermektedir. Yetişkin bir erkeğin sağlıklı bir biçimde beslenmesi için tüketmesi gereken gıdaların aylık karşılığı 693 TL’dir. Bu değer yetişkin bir kadın için 669 TL, 15-18 yaş bir genç için 735 TL, 4-6 yaş arası bir çocuk için 486 TL’dir. 

İktidar sahipleri genelde ve yerelde sosyal yardımların düzenli yapıldığı ve kimsenin aç uyumadığı yönünde açıklamalar yapıyor. Bu açıklamaların iyi niyetle bakıldığında sadece bir dilek ve temenni olduğunu,yoksulluğun “yok” deyince yok olmadığını üzülerek görüyoruz. Her şey ortada, herkes her şeyi biliyor.

Derinleşen ekonomik kriz sonucu yurttaşın alım gücü günden güne erirken marketlerde temel gıda ürünlerine alarm takılmaya başlandı. Marketlerin bazılarında bebek mamalarına  normal şartlarda pahalı olan ürünlere uygulanan prosedür uygulanıyor. Bebek mamalarına da alarm takıldı.

Bu korkunç tablodan hareketle;

CHP Nilüfer İlçe Örgütü olarak 2021 yılı sonuna kadar sürdürmeyi hedeflediğimiz “BEBEK MARKET” dayanışma kampanyasını bugün itibarı ile başlatıyoruz.

Gönüllülerimiz ve yardımseverlerimizin destekleriyle büyüteceğimiz kampanyanın çoban ateşini İlçe Yönetim Kurulu Üyelerimiz yaktı. İlk etap dağıtılacak malzemeler arkadaşlarımızın bağışlarıyla temin edildi ve bugün itibarı ile ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılmaya başlanıyor.

BEBEK MARKET kampanyamızda; bebek maması, bebek bezi, pişik kremi ve ıslak mendilden oluşan temel ihtiyaç malzemeleri ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak.

Bu dayanışma kampanyasının odağında ihtiyaç sahibi tüm bebekli aileler vardır. Siyasi parti ayrımı gözetmeksizin desteğe ihtiyaç duyan tüm yurttaşlarımıza kapılarımız sonuna kadar açıktır.

Dayanışmaya destek olmak isteyen gönüllülerimize ve bağışçılarımıza da ayrıca bir çağrıda bulunmak istiyorum. Sizlerden beklentimiz kampanya boyunca her numara bebek maması ve bebek bezine ihtiyacımız olacak. Bu kampanyayı sizlerin desteği ile büyüteceğiz. Kampanyamıza ayni olarak yapacağınız destekler için tüm gönüllülerimize şimdiden ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Kamuoyunu bilgilendirme ve halkın haber alma hakkına dönük yaptığınız çalışmalarla mesai kavramı olmaksızın emek sarf eden siz değerli meslektaşlarımın da bu kampanyaya sahip çıkmasını diliyorum. Sizlerin yapacağıhaberlerle oluşacak kamuoyu,  bu dayanışma kampanyasının büyümesinde en önemli kilometre taşlarından biri olacaktır. Bağışçılara ve ihtiyaç sahiplerine ulaşmada sizlerin emekleri bizler için çok kıymetlidir.