Ana sayfa Bursa CHP İL KADIN KOLLARI BAŞKANI AYSEL OKUMUŞ’TAN KISITLI MİTİNG KARARINA TEPKİ “İSTANBUL...

CHP İL KADIN KOLLARI BAŞKANI AYSEL OKUMUŞ’TAN KISITLI MİTİNG KARARINA TEPKİ “İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ!”

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Kadın Kolları, bugün İstanbul Maltepe Sahil Miting Alanı’nda yapılan “İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz” miting için katılımın İstanbul Valiliği kararıyla 1.000 kişi ile sınırlandırılmasına tepki gösterdi. Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Aysel Okumuş, düzenlediği basın toplantısında Maltepe’de en az 2 milyon kişilik alanın sadece 1000 kişi ile sınırlandırılmasının, kadınlardan korktuklarını gösterdiğini söyledi.

“Kotalar Bize Dar” diyerek yola çıkan Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak, “Sayılar Bize Dar” sloganıyla tüm yurtta eşzamanlı basın açıklaması yapıldığını vurgulayan Okumuş, “İstanbul’da toplanan kız kardeşlerimizle dayanışma içerisindeyiz” dedi. Okumuş sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz kadınlar, kazanılmış haklarımızın gasp edilmesine izin vermeyeceğiz. Tek adam rejiminin 20 Mart 2021 tarihinde, gece yarısı açıkladığı İstanbul Sözleşmesi’nin fesih kararını tanımıyoruz, tanımayacağız. Bizler, bu hukuksuz kararının iptali için Danıştay’a başvuruda bulunduk. Yürütmenin durdurulması kararını beklerken, 30 Nisan 2021’de Resmi Gazete’de, ikinci bir Cumhurbaşkanı kararı yayımlandı. Kararda, İstanbul Sözleşmesi’nin fesih tarihinin 1 Temmuz olduğu belirtildi. Bu karar, açıkça yargıya talimat niteliğindedir. Nitekim Danıştay, 1 Haziran 2021 tarihinde açtığımız davaya yönelik, “idarenin savunması alındıktan sonra inceleme gerektiğine” hükmetti. Kadınlar için hayati öneme sahip İstanbul Sözleşmesi konusunda Danıştay’ın savunma almak için bile iki ay beklediği böylece ortaya çıkmış oldu.”

DANIŞTAY BAŞKANI’NA FESİH KARARINA İPTAL ÇAĞRISI

İstanbul seçimlerinin tekrar edilmesine ve referandumda mühürsüz oy pusulalarının kabul edilmesine “evet” diyen dönemin Yüksek Seçim Kurulu üyesi bugünün Danıştay Başkanı Zeki Yiğit’e seslenen Okumuş, “İstanbul Sözleşmesi’nin feshine ilişkin tek cümlelik kararda ne bir gerekçe, ne de bir açıklama bulunuyor. 1 Temmuz’a sayılı günler kaldı. Acilen hukukun üstünlüğünü gösteren bir karar alın! Meclis’teki tüm partilerin oybirliğiyle kanunlaşan İstanbul Sözleşmesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin iradesi yok sayılarak feshedilemez. Anayasa’ya açıkça aykırı olan bu kararı derhal iptal edin. Danıştay bu hukuksuzluğa “Dur!” demek için daha neyi bekliyor?” diye sordu.

Fesih kararının yürürlüğe girmesi için açıklanan 1 Temmuz tarihinin ertelenmesi gerektiğini vurgulayan CHP Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Aysel Okumuş, “Çünkü Türkiye’de tek adam rejiminin talimatı ile işleyen hukuk sistemi ağır ve hantal! Danıştay’a yaptığımız başvuru henüz sonuçlanmadı. Savunma için iki ay bekleyen Danıştay’ın, fesih kararı yürürlüğe girene kadar karar mekanizmasını çalıştırmayacağı görülüyor. Bu nedenle, fesih kararının yürürlüğe giriş tarihi iç hukuk yolları tükenene kadar ertelenmelidir” dedi.

Okumuş sözlerini şöyle tamamladı:

“Şu da bilinmelidir ki; İstanbul Sözleşmesi hukuksuz bir şekilde fesih edilecek olursa, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun bize verdiği bir söz var: İktidara geldiğimizde, ilk bir hafta içinde Sözleşmeyi tekrar yürürlüğe koyacak adımları atacağız. Kimse biz kadınların örgütlü gücünü hafife almasın. Mücadelemiz 1 Temmuz’a kadarki sıkışık zaman dilimi ile sınırlı değil. 1 Temmuz’dan sonra da mücadelemiz devam edecek. Sözümüz açık, kararımız net: İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz!”