Ana sayfa Bursa CHP İL BAŞKAN KARACA: “ARALIK AYINDA VEFAT SAYISI YÜZDE 152 ARTTI”

CHP İL BAŞKAN KARACA: “ARALIK AYINDA VEFAT SAYISI YÜZDE 152 ARTTI”

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, resmi makamların Covid-19 salgınına bağlı olarak başlangıçtan buyana Bursa’da kaç kişinin hayatını kaybettiğine ilişkin resmi açıklama yapmaktan kaçındığına işaret ederek, Bursa’daki vefat istatistiklerinin aralık ayında daha da ürkütücü hale geldiğini vurguladı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin web sitesinde kamuoyuna açık yayınlanan vefat sorgulama kayıtlarına göre; Bursa’da 2018’in 1-15 Aralık döneminde 617, 2019’un aynı döneminde 628 vefat meydana geldiğini belirten Karaca, “2020’nin 1-15 Aralık döneminde 1.582 vefat var, geçen iki yılın aynı dönemine göre vefat sayısında yüzde 152 artış yaşandı. Geçen yıla göre fazladan 954 kişi vefat var ki, pandemi koşullarında nasıl acı bir tabloyla karşı karşıya olduğumuzu ortaya koyuyor” şeklinde konuştu.

Belediye verilerinde eskiden açık olan ölüm nedeninin saklanması nedeniyle bu vefatların ne kadarının Covid19 kaynaklı olduğunun bilinemediğini, bunun da devletin şeffaflığına gölge düşürdüğüne değinen Karaca, vefat sayılarındaki ürkütücü artış belediyenin https://www.turkiye.gov.tr/bursa-buyuksehir-belediyesi-vefat-sorgulama sayfasından takip edilebildiğinin altını çizdi.

“HAYAT DEVAM EDİYOR, ESNAFIMIZI KORUMAK ZORUNDAYIZ”

Karaca sözlerini şöyle tamamladı:

“Bir yandan vefatlar nedeniyle büyük üzüntüler yaşarken, bir yandan da hayatın devam ettiği gerçeğiyle karşı karşıyayız. Pandemiden etkilenen ekonomiyi de ayakta tutabilmek gerekiyor. Hükümeti, özellikle küçük esnafa sahip çıkmaya çağırıyoruz. Çünkü küçük esnafın durumu hiç iç açıcı değil. Kira yardımı adı altında gündeme getirilen 600-700 liralık komik desteklerle küçük esnafımızın nefes alması mümkün değil. 4-5 farklı kurumdan ayrı ayrı dolgun maaşlar alıp, iş üstünde yakalanınca ‘Kuruşuna bile el sürmedim, o paraları hayır-hasenat işlerine harcadım’ diye açıklama yapmak zorunda kalan bu yüzsüzlerin, küçük esnafımızın derdini anlamasını da pek beklemiyoruz ama çağrımızı tekrarlıyoruz. Esnaf bırakın kirayı, elektriği, suyu ödemeyi, evine ekmek götüremez halde. Hükümet öncelikli olarak esnafa sahip çıktığını göstermek zorundadır.”