Ana sayfa Bursa CHP BURSA MİLLEVKİLİ KAYIŞOĞLU: SUÇU ÖNLEME KONUSUNDA BAŞARISIZ OLANLAR ÇAREYİ CEZAEVİ YAPMAKTA...

CHP BURSA MİLLEVKİLİ KAYIŞOĞLU: SUÇU ÖNLEME KONUSUNDA BAŞARISIZ OLANLAR ÇAREYİ CEZAEVİ YAPMAKTA BULUYOR.

YENİ CEZAEVİ İÇİN SEÇİLEN ALAN DA BİR GECEDE KÖYDEN MAHALLEYE DÖNÜŞEN SOĞUKSU. MUHTAR VE KÖYLÜLER, MERALARINA DOKUNULMASINI İSTEMİYORLAR. GEÇİM KAYNAKLARI ORTADAN KALKARSA NE YAPACAKLAR? İLLAKİ BURSA’YA CEZAEVİ YAPILACAKSA NEDEN MERA ALANI SEÇİLİYOR? ARSA PARASI VERMEMEK İÇİN Mİ?

CHP Bursa Milletvekili, PM Üyesi Nurhayat Altaca Kayışoğlu, yapımı gündemde olan yeni cezaevine adres gösterilen Kestel’in Soğuksu Mahallesi’ni ziyaret etti. CHP Kestel İlçe Başkanı Hatice Doğan ve yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Soğuksu Mahallesi Muhtarı Mehmet Altun ile bir araya gelen Altaca Kayışoğlu, “Suçu önleme konusunda başarısız olanlar çareyi cezaevi yapmakta buluyor. Kestel, yıllardır Bursa Teknik Üniversitesi’nin kendi sınırları içinde kalan kampüsüne taşınmasını bekliyordu. Kestel’e üniversite sözü verenler, bu sözlerini tutmadığı gibi şimdi, ‘Üniversiteyi getiremedik, size cezaevi yapalım’ mantığıyla hareket ediyorlar” diye tepki gösterdi.

Muhtar Altun’un 319 dönümlük mera alanını halen kullandıklarını, bu alana cezaevi yapılması durumunda köyde yaşayanların iş yapamaz duruma geleceği söylediğini hatırlatan CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, “Suçu önleyemedin, kamu düzenini sağlamak için cezaevinden başka bir çözüm elinde yok. Peki neden daha verimsiz alanlar varken, meraları seçiyorsunuz? Büyükşehir Yasası’yla bir geçede mahalle olan bu insanların yaşamları değişmedi ki, yine ekip biçiyorlar, geçimlerini sağlamak için hayvancılık yapıyorlar. Bu insanların geçim kaynağı olan meraları, arsa mantığıyla değerlendirmeye kalktığınızda bu insanların ne yapacağını hiç düşündünüz mü? İşsizlik verileri yüzde 14’lere dayanmışken köyünde kıt kanaat de olsa yaşamaya çalışan bu insanları yoksulluk girdabının içine atmaya neden kalkıyorsunuz? İllaki cezaevi yapacaksanız ekilmeyen, biçilmeyen alanları seçin. Köylüyü rahat bırakın, meralar onlarındı, bir gecede ellerinden aldınız” diye konuştu.