Ana sayfa Bursa CHP BURSA MİLLETVEKİLİ NURHAYAT ALTACA KAYIŞOĞLU’NDAN KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI ERSOY’A İZNİK...

CHP BURSA MİLLETVEKİLİ NURHAYAT ALTACA KAYIŞOĞLU’NDAN KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI ERSOY’A İZNİK ÇAĞRISI

ALTACA KAYIŞOĞLU: ON AYLIĞINA TADİLATA ALINMIŞTI, 9 YIL SONRA AÇILDI. AÇILDIĞINDA İSE ADI DEĞİŞTİ. ESERLERİ ORTADA KALDI. ADI DEĞİŞEN ARKEOLOJİ MÜZESİ BAŞKA BİR ALANA TAŞINDI. EYLÜL 2021’DE YENİ YERİNDE HİZMET VERECEKTİ AMA ORTADA BİR ÇALIŞMA YOK. SÖZ VERENLERE SÖZLERİNİ HATIRLATIYORUM.

CHP PM Üyesi, Bursa Milletvekili NurhayatAltaca Kayışoğlu, Arkeoloji Müzesi’nin Türk İslam Eserleri Müzesi’ne dönüştürülmesinden sonra verilen sözlerin tutulmasını istedi.

Türkiye’nin tarih kokan ilçelerinden birisi olan İznik’te CHP İlçe Başkanı Asiye Çalışkan ile birlikte incelemelerde bulunan Altaca Kayışoğlu, Arkeoloji Müzesi’nde yer alan eserlerin yağmur altında bırakıldığını, mozaiklerinin yosun bağlamaya başladığına dikkat çekti.

İznik Arkeoloji Müzesi’nin 9 yıl önce 10 aylık tadilat için kapatıldığını ancak açılmasının tam 9 yıl sürdüğünü hatırlatan CHP Bursa Milletvekili NurhayatAltaca Kayışoğlu, “Bu tadilat tam 9 yıl sürdükten sonra müze, Arkeoloji Müzesi olarak değil, Türk İslam Eserleri Müzesi olarak kapılarını açtı. 10 aylık tadilat sonrası adı değişmiş olarak Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından açıldığında Arkeolojisi Müzesi ile ilgili verilen bir söz var.

Bu sözü bir kez daha hatırlatmakta yarar var. Bakan, o açılışta Arkeoloji Müzesi’nin 2021 yılının Eylül ayında hizmete gireceğini söylemişti. Ama böyle bir çalışmanın olmadığını görüyoruz. Arkeoloji Müzesi’ne ait eserlerinin bir kısmı konteynerlara hapsedilmiş durumda. Bir kısmı ise burada görüldüğü üzere açık alanda tutuluyor. Söz verenlere sözlerini hatırlatıyorum” diye konuştu.

CHP İznik İlçe Başkanı Asiye Çalışkan da, İznik için turizmin çok önemli olduğuna dikkat çekerek, “Bizden binlerce yıl önce yaşamış insanların bize bıraktığı eserleri bizler de geleceğe bırakmak istiyoruz. İznik’in geçim kaynağına dönüşen turizmden daha fazla yararlanabilmemiz için müzenin bir an önce açılmasını gerekiyor” dedi.