Ana sayfa Bursa ÇGD’DE 31. YAŞINDA 2020 DAYANIŞMA ÖDÜLÜ AİLE HEKİMLERİNE

ÇGD’DE 31. YAŞINDA 2020 DAYANIŞMA ÖDÜLÜ AİLE HEKİMLERİNE

Dile kolay bir büyük heyecan, 2 Aralık’ta 31 yılını geride bırakıyor…

Bursa Şubemizin yeni yaşını, geçmiş yılların birikiminin verdiği güvenle karşılarken, pandemi süreci nedeniyle her yıl geleneksel hale getirdiğimiz kuruluş yıldönümü ve ödül törenimizi bu yıl her zamanki gibi salonları doldurarak gerçekleştiremiyoruz.

Dile kolay bir büyük heyecan, 2 Aralık’ta 31 yılını geride bırakıyor…

Bursa Şubemizin yeni yaşını, geçmiş yılların birikiminin verdiği güvenle karşılarken, pandemi süreci nedeniyle her yıl geleneksel hale getirdiğimiz kuruluş yıldönümü ve ödül törenimizi bu yıl her zamanki gibi salonları doldurarak gerçekleştiremiyoruz.

Ancak sizlere kuruluş yıl dönümümüzde bir haber vermek isteriz. 

Derneğimizin kuruluş yıllarında en önemli konudan biri de kuşkusuz ki dernek ve lokal adresine sahibi olmaktı. ÇGD’nin ilk lokali şu anda kullandığımız ve Büyükşehir Belediyesi’nden kiralanan binaydı. Onarıldı ve 23 Mart 1990’da görkemli bir törenle açıldı. Yılmaz Akkılıç başkanlığındaki kurucu yönetim, halen kullanmakta olduğumuz bu lokali derneğe kazandırarak, bir çatımız olmasını sağladı. Tarihimiz, geçmişimiz, dünden bugüne her anımızın tanığı derneğimizin Kültürpark’taki adresi hala tüm sosyal ve kültürel etkinliklerimizin yapıldığı, misafirlerimizin ağırlandığı gazetecilerin en önemli çatısı.

89 yılından bu yana Yılmaz Akkılıç, Arzu Arınel, Adnan Baştopçu, Yüksel Baysal, Bünyamin Tokmak, Tayfun Çavuşoğlu, Ayşe Aygör, Özcan Yazıcı, Berhan Soner, Bülent Sezgin, Aykut Güngör ve saymakla bitmez birçok basın emekçisi derneği daha ilerilere taşıdılar.

31 yıl sonra geçmişimizden aldığımız emekçi gelenekle, Nilüfer’de Belediye Başkanı Turgay Erdem’in de katkılarıyla kazanımlarımıza bir yenisini daha ekliyoruz. Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem ve Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şube Başkanı Rabia Deniz tarafından imzalanan protokolle, Ataevler mahallesinde bulunan alanın kullanım hakkı, Çağdaş Gazeteciler Derneği’ne tahsis edildi.

Tahsisin ardından bölgeye ilişkin proje çalışmaları da tamamlandı. Kültürpark’ta bulunan dernek binamız ve lokalimize de destekleri olan Mimar Mithat Kırayoğlu tarafından hazırlanan tadilat projemiz çok kısa süre içerisinde tamamlanarak ÇGD üyelerine ve Bursa’ya hizmet vermeye başlayacak. Geçmiş yılların emek ve cesaretine vefa olarak geleceğe bırakacağımız yeni bir çatımız daha olacak. Nilüfer Belediyesi’nin gazetecilerin örgütlü mücadelesinin simgesi Çağdaş’a tahsis ettiği alanda derneğin sosyal, kültürel ve ekonomik faaliyetlerde bulunmasına yönelik tesis hayata geçirilecek. 

ÇGD 2020 DAYANIŞMA ÖDÜLÜ AİLE HEKİMLERİNE

ÇGD Bursa Şubesi’nin kuruluşundan bu güne getirdiği geleneklerden biri olan, fikir özgürlüğüne, hukuka, barışa, emeğe ve gerçek demokrasiye dikkati çekmek amacıyla farklı dallarda verilen “Çağdaş Ödülleri” bu yıl pandemi süreci nedeniyle yalnızca sağlık çalışanlarına, “Dayanışma” alanında verilecek.

ÇGD Bursa Şubesi’nin 2020 yılı Dayanışma Ödülü, pandemi döneminde yaşamla ölüm arasında kalan, tüm sağlık çalışanlarıyla dayanışma adına birinci basamak sağlık hizmetlerine ve Covid19’un meslek hastalığı olarak kabul edilmesine dikkati çekmek amacıyla Bursa Aile Hekimleri Derneği ve Türkiye Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu’na takdim edilecek. 

Salgının yayılmasına karşı en etkili mücadele ise birinci basamak sağlık kuruluşları tarafından verilirken, Türk Tabipleri Birliği’nin uyarıları dikkate alınmadı. Bursa Tabip Odası tarafından pandeminin başından beri hastalığın enfeksiyon zincirinin kırılabilmesi için, birinci basamağın desteklenmesi ve güçlendirilmesi gerektiği ifade edildi. Ancak maalesef seslerini duymadılar. Bu yoğun süreçte bile şiddete uğrayan sağlık çalışanları tükendi. Covid-19’un sağlık çalışanları için meslek hastalığı olarak kabul edilmesi talebini bir kez daha bu ödülle dile getiriyoruz.