Ana sayfa Bursa BUSİAD AB PROJELERİ

BUSİAD AB PROJELERİ

Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (BUSİAD) tarafından düzenlenen “AB Desteklerinin tanıtılması, Proje Hazırlanması ve Müracaatı” konu webinarların ilki eski BUSİAD ve Türkonfed Başkanı Floteks AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Celal Beysel’in “AB Projelerinin firmalara katkıları” konulu sunumuyla başladı.

Floteks AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Celal Beysel, AB projelerinin para kazanma ve proje yaptım demek amacıyla yapılmaması gerektiğini belirterek, “AB projelerini firmanızı bir adım öteye götürmek için yapmalısınız” dedi.

Beysel, AB projeleriyle tanışma sreüveni hakkında bilgi verirken şunları söyledi:

“2000 yılına kadar firmamızı belli bir yere kadar getirdik. O tarihten itibaren rekabet çok arttı. Sektördeki firmalar, hem kendi karlarını, hem de bizim karlarımızı sıfıra çektiler. O zaman bir farkındalık yaratmak istedik. Firma içinde bir Ar-Ge çalışması başlattık. KOSGEB ve TÜBİTAK Projeleri yaptık. TÜBİTAK’ta yaptığımız projeyi Hindistana sattık. Know-how yaptık. TÜBİTAK’tan destek alamamaya başlayınca, 2010 yılında AB projesi nasıl yaparız diye düşünmeye başladım. O tarihte kimse yoktu proje yapan. İnternette AB sayfasına girip oraya yazılar yazmaya başladım. Kendimizi anlattım. 2 sene hiçbir şey olmadı. Sanırım 2012 idi. İngiltere’den biri telefon etti. Bizimle proje yapmak ister misiniz? Diye. Peki dedik, proje yapmaya başladık. İlk projemiz 18 bin euroluktu. İki katını harcadık o proje için. Bir de koordinatör yaptılar bizi. İnanılmaz bir deneyim kazandık. Nasıl muhasebesi yapılır. AB’li şirketlerle nasıl konuşulur bunları öğrendik. Ardından, hemen bir 20 bin euroluk proje daha geldi. Sonra biz kendimiz bir projeyle İngiltere’deki merkeze gittik. Geliştirdiler. 300 bin euroluk proje oldu bu. Şu ana kadar 10 tane proje yazdık. Böylece bilgi ve becerimiz çok yükseldi. Çok büyük bilgi geliyor firmanıza. 4. ve 5. projeler 400 bin euroların üzerinde oldu. Bir projeyi daha sunduk. İki proje için daha çalışıyoruz. Bunların toplam projesi 8 milyon euroyu buluyor.

Beysel, AB projesi hazırlamanın ilk adımının çok zor olduğunu ancak arkasının çorap söküğü gibi geldiğini söyledi. Beysel, “Sonrasında tecrübe kazanınca sizi buluyorlar. İspanya’dan bize 2-3 proje için ortak çalışalım teklifi aldık. En güzel tarafı para peşin geliyor ve siz proje süresi içinde harcıyorsunuz” diyerek, Kobi ,FTI ve özel çağrılı proje çeşitleri olduğunu kaydetti.

Kendilerinin Ar-Ge merkezi ünvanı almadıklarını ancak AB projesi kazandıkları için Ar-Ge merkezinin faydalandığı tüm haklardan faydalandıklarını da söyledi.