Ana sayfa Bursa BURSALILAR DİKKAT! ...

BURSALILAR DİKKAT! BURULAŞ’TAN HAYATİ UYARI

Mart ayında yüzde 10 yolcu kapasitesiyle hizmet veren metro ve otobüsler, eylül ayında yüzde 65 doluluk oranıyla günlük 450 bin kişiyi taşır oldu. Yoğunluğu azaltmak için 85 otobüsü daha filosuna katmaya hazırlanan BURULAŞ’tan, ‘Aciliyeti olmayan mesai saatleri dışında seyahat etsin” uyarısı geldi.

Koronavirüs vakalarının arttığı bugünlerde, mesai saatlerinde yaşanan yoğunluk nedeniyle toplu taşıma araçlarında sosyal mesafe kuralına uyulmadan seyahat ediliyor. Pik saatlerdeki yoğunluğa dershanelerin de açılması eklenince, toplu ulaşım araçlarında seyahat eden yolcu sayısındaki artış had safhaya ulaştı. Mart ayında yüzde 10 yolcu kapasitesi ile hizmet veren metro ve otobüsler, eylül ayında yüzde 65 doluluk oranıyla günlük 450 bin kişiyi taşır oldu.

“ACİLİYETİ OLMAYAN PİK SAATLERDE SEYAHAT ETMESİN”

Vatandaşlara çağrıda bulunan BURULAŞ Genel Müdürü Mehmet Kürşat Çapar, “Acil işi olmayan mesai saatleri dışında seyahat etsin” dedi. Mesai saatleriyle ilgili düzenlemeyi beklediklerini vurgulayan Çapar, “07.30-09.30 ve 16.30-19.00 saatlerinde yoğunluk pik yapıyor. AVM’ler, dershaneler gibi yerlerin açılış ve kapanış saatleri yoğunluğa göre ayarlanmalı. Aciliyeti olmayan vatandaşların da bu saatler dışında seyahat etmemesini istiyoruz. Çünkü şu anda günlük 450 bin yolcuya hizmet veriyoruz, üstelik okullar açılmış değil. Geçen yıl okulların açıldığı dönemde 800 bin yolcu taşıyorduk. Ancak bu yıl bu kadar kişiyi taşımamız mümkün değil” dedi.

85 YENİ OTOBÜS…

Araçlardaki yoğunluğu ve riski azaltmak için çalışmalarına devam ettiklerini kaydeden Çapar, “Bu ay içerisinde yapacağımız ihaleyle 85 otobüsü daha filomuza katacağız. Böylelikle ulaşıma 100 milyonluk bir yatırımı gerçekleştirmiş olacağız. T1 hizmet vermeye devam ediyor ancak Cumhuriyet Caddesi’ndeki T3’ü henüz faaliyete almadık. Araçlarda yan yana oturma ile ilgili bir problem yok ancak karşılıklı oturmak yasak’ diye konuştu.

KLİMALARA YENİ SİSTEM…

Havalandırma sistemi için yeni bir çalışmayı hayata geçirdiklerini kaydeden Çapar, “Klimaların içerisine ultravioleli dezenfektan taktırıyoruz. Bu sistemle içerideki havayı alan klima, zararlı canlıları öldürecek ve tekrar hava salacak. Bazı araçlarımızda bu sistem mevcut. Kalanlara da takmaya devam ediyoruz. Ulaşım araçlarımızda havalandırmayla ilgili risk teşkil eden bir durum yok” ifadelerini kullandı.

GÖZLER VALİLİKTE

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yoğunluğun azaltılması için fabrika, kamu kurum ve kuruluşları ile işyerlerinde mesai saatlerinin düzenlenmesi yönünde çağrı yapmış ve önerinin Vali’nin masasında olduğunu açıklamıştı. Mesai saatleriyle ilgili öneri ve talepler konunun taraflarıyla yapılan görüşmeler neticesinde ortaya konmuş son söz Valilik’e bırakılmıştı. Konuyla ilgili henüz somut bir adım atılmazken, valiliğin mesai saatlerindeki düzenlemeyle ilgili kararı bekleniyor. İş giriş ve çıkış saatlerinde yaşanan yoğunluk, vatandaşları her geçen gün daha da tedirgin ediyor.