Ana sayfa Bursa BURSA’DA BOĞAZİÇİ’NE DESTEK

BURSA’DA BOĞAZİÇİ’NE DESTEK

Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan kayyum rektör Melih Bulu’yu protesto eden öğrencilere yönelik polis saldırısı, Bursa’da protesto edildi.

Geçtiğimiz günlerde Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne atanan kayyum rektör Melih Bulu, öğrencilerin ve öğretim görevlilerinin yoğun protestosuyla karşılaşmıştı. Üniversitelerine iradeleri dışında rektör atanmasına karşı çıkan öğrenciler, “Kayyum rektör istemiyoruz!” diyerek üniversitelerine sahip çıkmıştı.

Öğrencilerin dünkü protestosuna saldıran polis, orantısı güç kullanarak ve hakaret ederek öğrencilere şiddet uygulamıştı. Saldırı sırasında polislerin şiddeti ve sarf ettiği sözler, toplumdan büyük tepki topladı. Toplumun her kesiminden insanın karşı çıktığı polisin tavrı ve öğrencilere yönelik günlerdir süren şiddet, bugün Bursa’da protesto edildi.

Fomara Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştiren Bursa Demokrasi Güçleri yaptığı basın açıklamasında, hukuksuzca ve insanlık dışı muameleyle gözaltına alınan ve tutuklanan Boğaziçi öğrencilerinin yanındayız diyerek destek açıklamasında bulundu.

Üniversiteler, üniversitelilerindir

Bursa Demokrasi Güçleri adına açıklamayı yapan Yiğit Can Karahan, “Çok basit ve anlaşılır bir talep, sadece bir basın açıklaması yapmak istemelerinin karşısında Boğaziçi öğrencilerinin gördüğü muamele, Akp’nin ve Tayyip Erdoğan’ın korkaklığını ve acizliğini ortaya sermiştir. Sürekli demokrasi naraları atanlar, 159 öğrenciyi nasıl insanlık dışı bir muameleyle gözaltına aldı.” dedi. Boğaziçi öğrencilerine karşı polis kontrollü ve iktidar destekli eylem yapan gericilere herhangi bir muamele yapılmamasına dikkat çeken Karahan, “Üniversiteler üniversitelilerindir, akademisyenlerindir. Üniversiteler; Komer’in arabasını yakanlarındır, Beyazıt’ta sel olup akanlarındır!” diyerek öğrencilere desteklerini belirtti.

Boğaziçi öğrencilerine destek amacıyla İzmir’de yapılan eylemde gözaltına alınan Pınar Usta’nın annesi Neriman Usta ise, “Ülkenin geleceği olmazsa, gençlerin de geleceği olmaz. Hem ülkenin hem üniversitenin hem de kendi gelecekleri için bir hak talebinde bulunuyorlar. Bunun için başları öne eğdirilmek isteniyor. Ama biz, binbir emekle büyüttüğümüz çocuklarımıza reva görüleni kabul etmiyoruz. Çocuklarımızı yalnız bırakmıyoruz, onların talepleri bizim taleplerimizdir.” sözleriyle üniversite öğrencilerine sahip çıktı.

Karahan sözlerine şöyle devam etti:

“Bizler Gezi’nin çapulcuları, bizler “Ananı da al git diye aşağıladıklarınız”, bizler Soma’da 301 madenci, bizler 10 Ekim’de 109 barış güvercini, bizler Suruç’ta 33 can,  bizler katledilen kadınlar, bizler Boğaziçi’nde direnenler, bizler bu memleketiz. Bizler her şey, sizler hiçbir şeysiniz! Bizler aşağı bakmayacak olanlarız! Bizler direnenleriz! Bizler kazanacak olanlarız!”

BursaMuhalif.com