Ana sayfa Bursa BURSA’DA BOĞAZİÇİ EYLEMİNDE GÖZALTINA ALINANLARA DESTEK AÇIKLAMASI

BURSA’DA BOĞAZİÇİ EYLEMİNDE GÖZALTINA ALINANLARA DESTEK AÇIKLAMASI

Bursa’da, Boğaziçi öğrencilerine destek amacıyla yapılan eyleme müdahale eden polis 17 öğrenciyi gözaltına almıştı. Gözaltına alınan öğrencilere destek için Bursa Emniyet Müdürlüğü önünde basın açıklaması gerçekleşti.

Gözaltına alınan öğrencilerin aileleri, arkadaşları ve CHP Bursa Milletvekili Lale Karabıyık destek vermek için Bursa Emniyet Müdürlüğü önünde toplandı.

Gençlerden korkmayın

Emniyet önünde yapılan açıklamada konuşan CHP Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, “Gençler ve akademisyenler rektörlerini seçmek istiyorlar ve demokratik ülkede olması gereken bu. Ancak bir rektör dayatıldı. Öğrenciler tepkilerini gösteriyor. Bugün de Uludağ üniversitesi öğrencileri tepki göstermek için toplanmış fakat açıklama yapmadan gözaltına alındılar. Gençlerden korkmayın, gençleri dinlemek gerek. Gençlerin aşşağıya değil ileriye yukarı bakması gerek. Diliyoruz ki bu gerginlik biran önce son bulsun. Öğrencilerin yeri emniyet değil okullarıdır. İstedikleri şey rektörlerini kendilerinin seçmesi ama geldiğimiz noktanın bu şekilde” olmadığını vurguladı.

Akademik kariyerini bile alıntı bilgilerle yaptığı iddiası olan bir rektör dayatmasıyla ülke geriliyor diyen CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, “Bu ülkenin gençlerine güvenmemiz gerek, bu gençlerden korkmayın. gençlerin demokratik hak arayışlarının yanında olacağız” dedi.

Barışçıl eylemler AKP tarafından terörize edildi

Öğrencilerin anayasal haklarını kullanarak yaptığı barışçıl eylemler AKP tarafından terörize edildi. Bugün bunun bir örneğini de Bursa’da yaşadıklarını ifade eden Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy, “Öğrencilerimiz bugün haksız yere gözaltına alınmıştır. Ama artık her yer Boğaziçi her yer direniştir. Tüm öğrencilerimizin serbest bırakılmasını istiyoruz. Polis şiddetinin son bulmasını ve kayyum rektörün istifa etmesi çağrısını bir kez daha buradan yineliyoruz” dedi.

Boğaziçi’nde yaşanan hukuksuzluğa karşı çıkan öğrencilerimiz bugün gözaltına alındığını vurgulayan Eğitim Sen Bursa Şube Başkanı Derviş Erdem, “Bu hukuksuzluğa hepimiz karşı çıkıyoruz. İnsanları terörize ederek bu işin içinden bu iktidar sıyrılamaz. Aşşağıya bakmayacağız her zaman yukarı bakacağız. Öğrencilerimizin yanındayız” dedi.

BursaMuhalif.com/Haber Merkezi