Ana sayfa Güncel BURSA’DA BİTLİS YÖRESEL ÜRÜNLERİ VE LEZZETLERİ GÜNLERİ

BURSA’DA BİTLİS YÖRESEL ÜRÜNLERİ VE LEZZETLERİ GÜNLERİ

Bursa Osmangazi Çarşamba Kapalı Pazar alanında, geleneksel olarak, ülkemizin farklı bölgelerinin yöresel tatlarını, tanıtımına bu yıl, Bitlis yöresi ürünleri ve lezzetleri ev sahipliği yapacak.  12-17 Kasım arası farklı lezzetleri tatları tatmak için Bursalıları bekliyor.

Bitlis ve Siirt’in en meşhur et yemeklerinden Büryan, kebap usulünde yapılan parmak ısırtan cinsten özel bir lezzet. Özellikle Ramazan aylarında daha sık tüketilen büryanlar, Bingöl evlerinin çoğunda yer alan özel kuyu tandırlarında pişirilerek yapılıyor. Tandırda pişen bir yemeğin de haliyle tadı nefis oluyor. Kuzu etinden hazırlanan büryan, yine aynı fırında pişirilen tandır ekmeğinin üzerine konularak servis ediliyor.

İsminden de anlaşılacağı üzere Bitlis’in de kendine özgü bir köftesi bulunuyor. Bitlis sofralarında yerini alan meşhur Bitlis köftesi aslında bir nevi içli köfte desek yanlış olmaz. Ancak her yörenin yemeği kendine has baharatlara ve yapım usullerine sahip olduğu için Bitlis köftesi de içli köfteden biraz ayrılıyor. İnce köftelik bulgurdan yapılan soğanlı köfteler, kızartma yerine haşlama usulüyle pişirilerek sofralarda yerini alıyor.

Et yemeklerini, hele ki ciğeri seviyorsanız, Bitlis yöresel yemekler listemizin en lezzetli et yemeklerinden olan ciğer taplamasına da bayılacaksınız. Koyun ciğeri ve köftelik bulgurla yapılan ciğer taplaması, köfte gibi pişirildikten sonra üzerine yağ sosu dökülerek yapılıyor. Yanına pirinç pilavının fazlasıyla yakıştığı bu lezzeti, Bitlis’in pek çok restoranında bulabilirsiniz.

Bitlis’in Adilcevaz cevizi kabuklu tane ağırlığı 18-25 gr. dır. İç randımanı 50-60- gr. dır dış kabuğu ince, iç rengi beyaz ve kabuktan ayrılması kolaydır. Kabuk pürüzsüzdür. Meyve verimi yüksek hastalıklara karşı dayanıklıdır.