Ana sayfa Bursa BURSA CHP’DE KİM KİME DUM DUMA!!!

BURSA CHP’DE KİM KİME DUM DUMA!!!

BURSA CHP’DE KİM KİME DUM DUMA!!!

Bursa CHP’de bildim bileli, sular durulmuyor.

Keskin bir kamplaşma, siyasi düşmanlık derecesinde insanların birbiriyle küskün olduğu gözden kaçmıyor.

31 Mart yerel seçimleri sürecinden başlayan ayrışmanın sonucu, seçim sonucuna yansıdı.

Bireysel istikbal, kişisel hırslar, doyumsuzca kariyerizm hastalığının inatçılığı Bursa’yı altın tepsi içerisinde AKP’ye teslim etti.

Görünen o ki; yaşananlar karşısında başta CHP’nin Bursa milletvekilleri hala bir ders çıkarmamış. Seçim yenilgisi sonrasında CHP’ye ve millet ittifakına oy veren seçmene karşı bir özeleştiri verme gereği bile duyulmadı.

Sadece, seçim başarısızlığının faturasını o dönemdeki CHP il yönetimi Büyükşehir adayı Mustafa Bozbey’e, Bozbey de İl yönetimine ve milletvekillerine kesti.

Ardından,” 9 Şubat 2019’da yapılan il kongresinde İsmet Karaca ve ekibinin il kongresini kazanması sonrasında, sürekli parti içi demokrasi nutukları atan yöneticiler ve bazı milletvekilleri kongre salonunu terk ettiler.

Kongre sonrasında “ Kongrenin kaybedeni yok, kaybeden centilmenlik” başlıklı bir köşe yazısı yazdım.

Centilmenlikle birlikte kongrenin kaybedenleri olduğunu, bazı milletvekillerinin Karaca’ya karşı hala takındıkları sekter tavır gösteriyor.

CHP neden iktidar olamıyor? Sorusuna çok derin analiz yapmaya gerek yok!!!

CHP’nin seçimlerdeki başarısızlığının başlıca tek nedeni var:

O da parti içerisinde iktidar olabilmek için verilen güç savaşlarıdır.

Bunun açık örneği; geçtiğimiz günlerde İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na Atatürk üzerinden, kendilerini Atatürkçü olarak tanımlayan, İlhan Selçuk’un deyimi ile “ Gardırop Atatürkçüleri” acımasızca bir itibarsızlaştırma kampanyası içerisine girmesidir.

Aday olanların nihai hedefi, kendilerini bir yerlere koşullandırmak, oradan bireysel istikballerini sağlama almak oluyor.

Tabi bunu yaparken siyasi etik değerler bir kenara bırakılıp, birbirleri ile ilgili akla hayale gelmeyecek karalamalar yaparak, siyaseti ucuz popülizme kurban ediyorlar.

Bursa’da gözlemlediğim garip bir süreç izleniyor.

İYİ Parti Bursa İl Başkanlığına yeni seçilen İl Başkanı Selçuk Türkoğlu’na CHP İl Başkanı İsmet Karaca, Parti Meclisi üyesi Nurhayat Altaca Kayışoğlu birlikte hayırlı olsun ziyaretinde bulunurken, ardından Millet İttifakı Büyükşehir adayı Mustafa Bozbey ve Osmangazi İlçe Başkanı ile birlikte ziyaret ediyor. Son olarak Parti Meclis Üyesi Orhan Sarıbal, milletvekilleri Erkan Aydın, Yüksel Özkan hayırlı olsun ziyaretinde bulunuyorlar.

Böylesi dağınık sıkıntılı durum gözlerden kaçmıyor.

Bursa CHP’de kim kime dum duma siyasetinin varacağı yer malumunuz kaostur!

Parti Meclis üyesi milletvekili Orhan Sarıbal, milletvekilleri Erkan Aydın, Yüksel Özkan il başkanlığını paypass ederek ilçelere ziyaretlerde bulunuyorlar.

Tabi bu durum parti tabanında yadırganıyor.

Bulunduğum ortamlarda CHP’lilerin büyük çoğunluğu, “bizler birbirimiz yersek tabi ki AKP göbeğini kaşıya kaşıya seçimleri kazanır” diyerek tepkilerini dile getiriyorlar.

Orhan Sarıbal’ın ülkemizde yaşanan tarım politikaları ile ilgili yurt genelinde yaptığı çalışmaları takdirle karşılıyorum. Bulunduğu konumun hakkını fazlasıyla veriyor.

AKP’nin tarımı, hayvancılığı nasıl yok ettiğine ilişkin rant politikalarının ipini pazara çıkarıyor.

Amma velâkin,  parti içi politikalarda takındığı duygusal tavırlar, karşısına çok büyük sıkıntılar çıkarıyor.

Kurultay’da Parti Meclisine seçilmesi, kota sınırına yakın oldu. 24 oy daha eksik almış olsa idi, kadın, gençlik kotası potası içerisine girerek seçilemeyebilirdi.

Keza, Nurhayat Altaca Kayışoğlu da yaptığı alan çalışmalarında büyük takdir topluyor.

Bir de kavgalı görüntü verilmese; yerelde, genelde iktidarın yolunun Bursa’dan geçtiğini görecekler…