Ana sayfa Bursa BULKEP’TEN SIKINTILI ÖĞRETİM YILI DEĞERLENDİRMESİ

BULKEP’TEN SIKINTILI ÖĞRETİM YILI DEĞERLENDİRMESİ

Dün 2020-2021 eğitim öğretim yılının son günü idi Türkiye’de 18 milyon, Bursa’da ise 600 bine yakın öğrencinin bir yıllık çalışmalarının değerlendirildiği karneler erişime açıldı.

Dünya’da bu salgın sürecinde faaliyetlerini devam ettirmek zorunda olan iki sektörden biri sağlık, diğeri ise eğitim olmuştur. Ancak ülkemizde ise bunun tam aksi yaşanmış ve kapatılan ilk ve tek kurum okullarımız olmuştur. Salgın, şüphesiz ki eğitim sektöründe de karar vericiler için zorlayıcı şartları beraberinde getirmiştir. Bu zorlayıcı şartların üstesinden gelebilmek ve eğitim öğretim faaliyetlerini okul odağında sürdürebilmek ise en üst düzeyde siyasi irade ile mümkündür (UNESCO, 2020). Buna örnek olacak şekilde bu süreçte pek çok uluslararası kuruluş ve siyasi lider uzaktan eğitimin yüz yüze eğitimin yerini alamayacağına ve okulları yeniden faaliyete geçirmenin “ulusal bir öncelik” olması gerektiğine ilişkin açıklamalarda bulunmuştur.

Ancak ülkemizde bu doğrultuda kararlar alınması mümkün olmamış ve çocuklarımız okullardan koparılmıştır.  10 Mart 2020 tarihinde ülkemizde ilk vaka görüldüğü günden beri okullar defalarca açılıp kapanmıştır. Okullarda bulaş riski ile ilgili tek bir bilimsel çalışma yapılmadı. Yanlış politikalar ve bilimin ötelenmesiyle ülkemiz dünyada okullarını en uzun süre kapalı tutan ülkeler arasında ilk 3 e girdi.

İktidar, Covid 19 vakasının görüldüğü ilk günden itibaren  okulları sağlıklı koşullarda açamadığı gibi öğretmenlerin aşılanmasında da başarısız olmuştur.  Ve bunun sonucunda  en az 200  öğretmenimiz yaşamını yitirmiştir. Akşamdan sabaha alınan kararlarla, canları pahasına, yaşamlarını hiçe sayılarak, eğitim öğretim aksamasın diye öğrencilerine koşan öğretmenlerimiz büyük bir özveri göstererek üç eğitim öğretim dönemini başarıyla tamamladı. Bu süreçte hayatını kaybeden öğretmenlerimizin adı bile anılmadı.  Kronik rahatsızlığı olan idari izindeki arkadaşlarımızın ek ders ücreti kesildi. Evini dersliğe, sınıfa çeviren akşam ya da hafta sonu demeden mesai saati mefhumu gözetmeden salgınla mücadelede en ön saflarda yer alan eğitim çalışanlarının hakları korunmadı.  Uzaktan eğitimin alt yapısını sağlamak için tablet, bilgisayar gibi teknolojik cihazlar konusunda tek bir destek yapılmadığı gibi eğitim emekçileri bu süreçte büyük kayıplar yaşadı. Öğretmenler bu süreçte tamamen yalnız bırakıldı.

Yine sendikamızın kapsamlı araştırması ortaya koymuştur ki, öğretmenler Borçlu, Umutsuz ve Haksızlığa Uğramış hissediyorlar.

Salgın sürecinde çocuklarımız arasındaki eşitsizlik daha da artmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın aldığı tedbirler maalesef sorunlara çözüm olamamıştır. 2020-2021 Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıklamasına göre açık ortaokul-liseler ve özel okullar haricinde resmi okullarda eğitim gören 2 milyon 339 bin öğrenci EBA’ya erişemedi. Son 1,5 yıldır yüz yüze eğitim neredeyse hiç yapılamadı. İhtiyaç sahibi 2 milyon öğrenciden sadece 664 binine tablet dağıtılabildi. Görüldüğü gibi, öğrencilerin tablet, internet gibi ihtiyaçları bile tam anlamıyla karşılanamamıştır. Veliler ve öğrenciler sorunlarla baş başa bırakılmıştır. Maddi imkanları iyi olan aileler kendi çözümlerini bulmaya çalışmışlardır. Uzaktan öğretim için gerekli olan tüm materyalleri çocuklarına sağlamış, ayrıca Matematik, Türkçe, Fen Bilimleri, Yabancı Dil, Müzik gibi derslerden özel dersler alarak çocuklarının açığını kapatmışlardır. Bu grupta bulunan çocukların öğrenme kayıpları yok denecek kadar az gerçekleşmiştir. Ayrıca çocuklarının sosyalleşmesi için de bazı oyun grupları oluşturarak hasarın en aza indirilmesini sağlamışlardır.

Öte yandan evini geçindirmekte, çocuklarının gıda ihtiyacını karşılamakta zorlanan aileler ise çocuklarının eğitim ihtiyacını karşılayamamışlardır. Tablet-bilgisayar alamamış, özel ders imkanı sağlayamamış, ek kaynak bulamamışlardır. Bu çocuklar ne EBA’dan faydalanabilmiş ne de uzaktan yapılan canlı derslere katılabilmişlerdir. Bunun yanı sıra, yüz yüze eğitim için gerekli olan derslikler yapılamamıştır. Öğretmen, temizlik görevlisi ve sağlık personeli ataması yapılmamış,

Biz Eğitim İş olarak Acilen Aşağıda Belirttiğiiz Önerilerin Dikkate Alınmasını Talep Ediyoruz:

 • 2021-2022 eğitim öğretim yılı için yeni bir öğretim programı hazırlanmalıdır. Öğrenme kayıplarının en aza indirilmesi için yeni bir program uygulanması gerekmektedir. Ancak MEB bunu yapabilecek donanıma sahip değildir.
 • MEB’e acilen ek kaynak aktarılmalıdır. Tüm okullar eşit statüde olmalıdır.

Hiç bir okul türüne ayrıcalık sağlanmamalıdır.

 • Öğrenci ve öğretmenlerin interneti ücretsiz sağlanmalıdır.
 • İhtiyaç sahibi öğrencilerin tablet, bilgisayar ya da televizyon ihtiyacı hızlıca karşılanmalıdır.
 • Öğretmenlerin tamamına diz üstü bilgisayar verilmelidir.
 • Yeni dersliklerin yapımına derhal başlanmalıdır.
 • Köy okulları açılmalı, taşımalı eğitimden vazgeçilmelidir.
 • Tüm okullara kadrolu temizlik görevlisi ve sağlık personeli ataması yapılmalıdır.
 • Okulların ihtiyaç duydukları temizlik malzemeleri eksiksiz ve ücretsiz karşılanmalıdır.
 • Öğretmenlere okul için alınaca elektronik üzürnlerde KDV indirimi uygulanmalı.
 • Kapatılan okullar derhal açılmalı
 • Acilen en az 60 bin öğretmen ataması yapılmalı

               Okullara elini kolunu sallaya sallaya giren tarikat ve cemaatlerin uzantısı vakıf ve derneklerin protokolleri derhal iptal edilmeli