Ana sayfa Bursa BUGÜN 3 MAYIS DÜNYA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNÜ

BUGÜN 3 MAYIS DÜNYA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNÜ

Çağdaş Gazeteciler Dernegi Bursa Şubesi 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü münasebetiyle, ülkemizde AKP iktidarı tarafından basına yönelik giderek artan yasaklamalara, baskılara, işkencelere dair bir basın açıklaması yaptı.

Ve bugün, otoriterliğe dayalı siyasal anlayışla basın özgürlüğüne vurulan ağır darbeler yaşıyoruz.

Bu siyasal anlayışın sonucu olarak Türkiye, bu yıl Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi sıralamasında 180 ülke içinde 153’üncü sırada yer alıyor. 

Bugün Türkiye’de siyasal iktidar, Basın Özgürlüğü adına tarihi bir utanç kararına daha imza atmıştır.

 Polisin görüntülerinin alınmasını engellemeyi amaçlayan Emniyet genelgesi ile Türkiye’de demokrasi, ifade özgürlüğü askıya alınmış, Anayasa apaçık ihlal edilmiştir. 

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yayımladığı genelge, anayasanın basın özgürlüğü ve haber alma hakkı güvencesini düzenleyen tüm maddelerine açıktan aykırıdır. 

Haber alma hakkı anayasal bir haktır ve genelgelerle bu hak engellenemez. 

Kamusal alanda gerçekleşen bir olayın fotoğraflanması veya kayıt altına alınması ispatı kolaylaştırır, Emniyet bu genelge ile neyi gizlemeye çalışıyor?

Devletin gücü gazeteciler üzerinde sayısız kez sınanırken, kamerası elinde meslektaşlarımız, polis tarafından kasten hedef alınırken, keyfi ceza ve tutuklamalara kanıt fotoğraf makinalarımızı ve kameralarımızı karartamazsınız. Açık sansürü kabul etmiyoruz. 

Emniyet, gazetecilerin şiddeti görüntülemesini engellemek yerine polisinin uyguladığı şiddete son vermelidir.

Haber alma ve ifade özgürlüğü demokrasinin temelidir ve bizler Çağdaş Gazeteciler Derneği olarak, her zaman hakkımızı savunmaya devam edeceğiz.