Ana sayfa Bursa BRONKOSKOPİ İLE AKCİĞER HASTALIKLARINDA HEM TANI HEM TEDAVİ

BRONKOSKOPİ İLE AKCİĞER HASTALIKLARINDA HEM TANI HEM TEDAVİ

Bronkoskopinin solunum yollarını incelemek için vazgeçilmez bir yöntem olduğuna dikkat çeken Özel Anadolu Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Uzm. Dr. Arzu Ertem Cengiz, “Bronkoskopi hem tanı hem de tedavi amaçlı yapılabilmektedir. İşlem sırasında gerek görüldüğü taktirde örnek alınarak tanı konulabilmektedir” dedi.

Bronkoskopinin solunum yollarını görmek ve çeşitli akciğer hastalıklarını teşhis etmek için yapılan bir test olduğuna vurgu yapan Cengiz, “Bronkoskop isimli alet esnek yapıda olan bir fiber optik malzemeden oluşur, ışık kaynağı ve bir kamerası vardır. Kişinin hastalık durumuna bağlı olarak Bronkoskopi lokal anestezi, sedasyon veya genel anestezi yardımıyla gerçekleşmektedir ve işlem sırasında hiçbir ağrı söz konusu olmamaktadır” dedi.

Bronkoskopi, solunum yollarının ağızdan veya burundan girilen ışıklı bir alet yardımıyla görüntüleme yöntemi olmaktadır.

Bronkoskopinin solunum yollarını incelemek için vazgeçilmez bir işlem olduğunu vurgulayan Uzm. Dr. Arzu Ertem Cengiz, bu yöntem sayesinde solunum yollarının, bronşların ve akciğerlerin detaylı bir şekilde incelenebileceğine dikkat çekti.

Bronkoskopi sayesinde çeşitli akciğer hastalıklarının da teşhis edilebileceğine dikkat çeken Cengiz, “Bronkoskop aleti esnek yapıda olan bir fiber optik malzemeden oluşur, ışık kaynağı ve bir kamerası vardır” dedi.

Hem tanı hem de tedavi amaçlı

Bronkoskopinin diğer tanı yöntemler ile çözülemeyen kronik solunum yolu rahatsızlıkların varlığında yapıldığını belirten Özel Anadolu Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Uzm. Dr. Arzu Ertem Cengiz, “Bronkoskopi hem tanı hem de tedavi amaçlı yapılabilmektedir. İşlem sırasında gerek görüldüğü taktirde örnek alınarak tanı konulabilmektedir” şeklinde konuştu.

Bronkoskopi işlemi hakkında açıklamalarda bulunan Cengiz, “Uygulama sırasında burun ve boğaza lokal anestezi etkisi yaratan bir sprey sıkılır. Akabinde cihaz burun bölgesine yerleştirilip boğazdan geçerek bronşlara ulaşmaktadır. Gerek görüldüğü taktirde bronkoskopa takılan fırça ve iğne yardımıyla olası tümörlerden biyopsi alınabilir. Bunlara ek olarak hücreleri toplamak amacıyla bronşiyal yıkama adında bir uygulama gerçekleştirilebilir. Bu işlem esnasında solunum yollarına tuzlu su çözeltisi püskürtülür ve yüzeydeki hücreler mikroskop yardımıyla incelenmek üzere toplanır” dedi.

Hangi hastalıkların varlığına yapılır?

Bronkoskopi solunum yolu hastalıklarında yapıldığını belirten Uzm. Dr. Arzu Ertem Cengiz şöyle devam etti: “Bronkoskopi akciğer hastalıkları, tümör çeşitleri, kronik öksürük ve enfeksiyon şüphesi bulunan hastalara uygulanır. Ayrıca, daralmış bir havayolu belirtisi görüldüğünde veya anormal bir göğüs röntgeni mevcut ise bronkoskop uygulaması tercih edilir.”

Acil durumlar dışında uygulanır

Bronkoskopi uygulamasının acil durumların getirdiği şartlar dışında yapıldığını söyleyen Uzm. Dr. Arzu Ertem Cengiz şöyle devam etti: “Hastanın hayati riski bulunmuyorsa, işlemden önce en az 4-6 saat aç olması gerekmektedir. Kişinin hastalık durumuna bağlı olarak Bronkoskopi lokal anestezi, sedasyon veya genel anestezi yardımıyla gerçekleşmektedir ve işlem sırasında hiçbir ağrı söz konusu olmamaktadır.”

Yaş sınırlaması yok

Bronkoskopi uygulamasında yaş sınırının olmadığını belirten Özel Anadolu Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Uzm. Dr. Arzu Ertem Cengiz, “Bronkoskopi normal akciğer filmi ve tomografiye göre çok daha detaylı görüntü sağlamaktadır ve her yaş grubunda uygulanabilir. Biz de hastanemizde Bronkoskopi işlemini titizlikle uyguluyor, hastalarımızın sağlığına kavuşması için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz” ifadelerine yer verdi.