Ana sayfa Bursa BİZİMLE MUDANYA EMİN ELLERDE

BİZİMLE MUDANYA EMİN ELLERDE

Koronavirüs salgını ile birlikte ülkemiz genelinde sosyal belediyeciliğin önemi bir kez daha anlaşıldı. Zeytin Dalı ve Uğur Böceği projelerimiz ile Mudanyamızda birlik, beraberlik ve dayanışmanın en güzel örneklerini sergiledik.

“Bizimle Mudanya emin ellerde” demiştik. Altı yıllık tecrübemizle bu günleri de dayanışmayla aşacağız. Umutlu, mutlu yarınlarda yine meydanları, sahilleri, sokakları, parkları hep birlikte dolduracağız. Mudanyamızda her şey yine çok güzel olacak. Daha mutlu daha sağlıklı bir gelecek için bugünden sorumlu davranan, çağrılarımıza uyarak evinde kalan, kendini, sevdiklerini, çevresini düşünen Mudanyalı hemşehrilerime yürekten teşekkür ediyorum. Daha nice yıllar Mudanyalı hemşerilerim için birlikte çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz. İçiniz rahat olsun, biz görevimizin başındayız.

4 BİN 166 AİLEYE HER AY SOSYAL DESTEK
Biz, sosyal belediyeciliğin nasıl yapılacağının örneklerini verdik. Geldiğimiz süreçte 4 bin 166 kayıtlı ailenin her ay hizmet aldığı Mudanya’nın manevi evlatları Zeytin Dalı projemiz var. Eğitimden sağlığa, kişisel bakımdan gıda, yakacak yardımlarına kadar ihtiyacı olan herkesin yanında yer alan Zeytin Dalı ekibimiz, bu güne kadar 3 bin 451 kişiye evde kuaförlük hizmeti, 2 bin 500 kişiye düzenli kıyafet yardımı, bin 472 öğrenciye kırtasiye desteği verildi. Bu proje kapsamında belediyeye ait alanlarda park ve yol kenarlarındaki ağaçlarda yetişen zeytinler toplanarak önce zeytinyağı haline getiriliyor, ardından da Mudanya’daki ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılıyor. Geldiğimiz süreçte Mudanya’da kimse kimsesiz kalmıyor, hiçbir çocuk yatağa aç girmiyor. Gece gündüz, 7/24 Mudanyalı hemşehrilerimizin yanındayız. 6 yıldır ilk günkü heyecanla Mudanyamız için çalışıyoruz. Hayata geçirdiğimiz ve devam eden projelerimizle Mudanya’nın geleceğine yaktığımız hizmet meşalesini gururla taşıyoruz.

13 BİN KİŞİYE EVDE SAĞLIK HİZMETİ
Uğur Böceği projemiz kapsamında bu güne kadar Mudanya’da dünyaya gelen 541 bebeğin beşikten zıbınına her türlü ihtiyacı belediyemiz tarafından hediye edilmiştir. 13 bin 479 kişinin hastaneye ulaşımı gerçekleştirildi, 13 bin 38 kişiye evde sağlık hizmeti sağlandı. 2019 yılında köy programları kapsamında 19 mahallemizde 791 hemşehrimin şeker ve tansiyon ölçümleri yapılırken, sağlık kontrolleri yine belediyemiz personeli tarafından gerçekleştirildi. Uğur Böceği sağlık birimimizde obeziteye bağlı gelişebilecek kronik hastalık risklerini en aza indirmenin yanı sıra toplumun dengeli ve sağlıklı beslenmesi için ücretsiz diyetisyen danışma hizmetini başlattık. Yine belediyemiz diyetisyeni tarafından bin 110 Mudanyalıya danışma hizmeti verilirken, köylerde ise bu hizmetten bin 155 kişi yararlandı. Mudanya, ekim ayından bu yana toplamda 1 Ton 455 kilogram verdi.

HER MAHALLEYE EŞİT HİZMET
Koronavirüs salgını nedeniyle evinden çıkamayan 65 yaş üstü ile kronik rahatsızlığı olan ve ihtiyaç sahibi hemşehrilerime gıda ve temizlik paketi dağıtımına başladık. Bu süreçte 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan bin kişiye bir ay yetecek kadar gıda ve temizlik paketleri dağıttık. 3 bin 300 kişiye daha planlama dahilinde yardım yapılacak. Yine her mahallemizde dezenfekte ve hijyen çalışmalarımız sürüyor. Kullandığımız dezenfektanın 30 gramı ile 400 metrekare alan dezenfekte ediliyor. Su ana kadar 35 kilo dezenfektan tüketerek yaklaşık 400 bin metrekare yüzeyi dezenfekte etmiş olduk. Mahalle ve köylerde sokak sokak yürütülen fiziki çalışmalar kapsamında 6 yılda 53 bin 660 ton asfalt, 182 bin 372 metrekare parke çalışması, 12 bin 568 kilometre imar yolu, 47 bin 288 kilometre köy yolu bakım çalışması yaptık. Yine her mahalleye park ve halı saha sözümüz gereği 47 mahallemizde yeni yapım parklarının yanı sıra eski parklarımızı da yeniledik, 16 mahallemizi halı saha, spor sahası ile buluşturduk.

İKİ PROJEMİZ DE YIL SONUNDA HİZMETE AÇILIYOR
Taş Mektep Restorasyonumuz tamamlanma aşamasına geldi. Taş Mektep tamamlandığında kimliğine özgün bir şekilde eğitim işlevinin sürecek, yapı bölgenin tarihini yansıtan müze ve kütüphaneyle yaşatılacak.
Türkiye’nin en büyük kreş ve ana okullarından biri olan Zübeyde Ana Çocuk Akademisi de tamamlandı ve açılışa hazırlanıyor.
Mürsel Mahallesi’nde belediyemize ait yaklaşık 10 bin metrekarelik alanda; içinde hayvan parkı, spor alanı, basketbol sahası, tenis kortu, çocuk oyun alanı ve yürüyüş parkurlarının bulunduğu dev bir yaşam parkını Mudanyamıza kazandırdık.
Mudanyamızın vizyon projesi Yıldıztepe Sosyal Yaşam Merkezi’nin çalışmaları ise tüm hızıyla sürüyor. Bölge yapısına uygun dükkanlar, kafeteryalar, restoranların, yönetim birimlerinin bulunacağı 25 dükkan, konser etkinlikleri, açık hava sergileri, yazlık sinema günlerinin yapılacağı amfi ile dinlenme bölümleri, çocuk oyun alanları, engelsiz yürüyüş yollarının bulunacağı yeşillendirilmiş bir alanın yaratılacağı ilk etap 2021 yılında hizmete açılacak, Tirilye Sanat evimizin ise ihalesini tamamladık. Yıl sonunda hizmete açacağız.
Her şey sağlıklı ve mutlu Mudanya için.