Ana sayfa Bursa BGU TURİZM YÖNETİM KURULU BAŞKANI NEVZAT ÜNLÜ YAZDI: “15 AYDIR KASASINA 1...

BGU TURİZM YÖNETİM KURULU BAŞKANI NEVZAT ÜNLÜ YAZDI: “15 AYDIR KASASINA 1 TL GİRMEYEN SEYAHAT ACENTELERİMİZ VAR

BGU Turizm Acentesi Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Ünlü Pandemi sürecinde turizm sektöründe acentelerin yaşadığı sorunları kaleme  alarak bir değerlendirmede bulundu…

Dünyada bir ilk olan BGU FEST INTERNATIOAL DANCE AND MUSIC FESTİVAL projesini hayata geçirmek için MSC CRUISE’NİN çözüm ortaklığıyla MSC POESİA  gemisiyle 2 kıta, 2 boğaz,  3 deniz 3 ülke gezilerek, Bgu Fest Internatıoal Dance and Musıc Festival’i  projesi  salgının son bulması durumunda 14-26  Kasım 2021 tarihinde gerçekleşecek.

Turizm sektörümüz, ülke kalkınmasına olan katkılarını her geçen yıl daha net bir şekilde hissettiriyor.

Turizm, ülke ekonomimizde 50’den fazla iş kolu ile doğrudan ilişkisi bulunan ve bacasız sanayi olarak adlandırdığımız sektörümüzün, dolaylı ve dolaysız istihdama katkısı yüksektir.

Turizm sektörü; sürekli istihdam yaratan bir sektördür. Ayrıca, cari açığın azaltılmasındaki önemi özellikle ülkemiz için önemlidir.

Turizm sektöründen elde edilen gelir, diğer sektörlere de doğrudan etki etmektedir. Sanayi ve tarım gibi sektörler ile turizm sektörünün üst düzey girdi-çıktı ilişkisi bulunmaktadır.

Turizm hareketlerine katılmak maksadı ile bir ülkeyi ziyaret eden turistler, bu süreçte yalnızca konaklama değil; yeme içme, eğlence, ulaştırma, alış-veriş ve kültür turları ile hizmetlerden yararlanırlar. Böylece turizm yerel halkı da kapsayan geniş yelpazede ekonomik girdi sağlamaktadır.

Ülkede gereksinim duyulan toplam istihdama, turizm sektörünün yarattığı genel istihdam önemli bir etki oluşturmaktadır. Turizmin emek yoğun bir sektör olduğu da göz önünde bulundurulduğunda, ülkenin toplam istihdamına çok büyük katkı sağlamaktadır.

Tekrar belirsizlikler içinde yeni bir turizm sezonuna giriyoruz.

Bu sene beklenen tarih yine olmadı. Turizm işçisi borç batağında. Geçen sene kayıp bir yıldı turizm işçisi için.

Kısa çalışma ödeneği bu dönem kurtarıcı olmuştu. Artık kısa çalışma ödeneği de bitti. Şimdi büyük bir belirsizlik var.

Örgütlü olan otellerde çalışanlar bu konuda biraz daha şanslı. Diğer sektörlerde ise işverenin vicdanına kaldı…

Turizm işçisinin sesini duymak zorundalar. Evini, arabasını satan arkadaşlarımız var. Banka borçları yüzünden haciz gelenler var. Buna dur demezsek daha büyük sorunlar olacak. İlerleyen yıllarda yetişmiş turizm işçisi bulmakta zorlanılacak.

Süreç uzuyor, bizler kısalıyoruz…

Bu süreçte turizmciler unutuldu. Mart ayında restoranların açılmasıyla ve kısıtlamaların sınırlı olarak sonrasında da restoranlara muafiyetler ve destekler geldi.

 Fakat yine, turizm sektörüne destek yok.

 Sezona başlayacağımız Ramazan ayında da kısıtlamalar, yasaklar geldi. Ancak yasaklar kalkmış gibi kısa çalışma ödeneği son buldu.

Yanlış planlamalarla, mart ayında birden olumsuza döndü. Vaka sayısı 50 binlere tırmandı ve dünyada en çok vaka görülen ülkelerde ilk sıralara Türkiye yerleşti.

Bu durum turizmdeki pozitif tabloyu da tersine çevirdi.. Mart sonunda rezervasyon akışı da geriye döndü.

 Önümüzü görememeye başladık. Nisan-mayısta açmayı planlıyorduk. Evdeki hesap çarşıya uymadı.

Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim, Avrupa ülkelerinin pandemi dolayısıyla seyahat izinlerinde renk uygulamalarına geçecek olması da rezervasyonları yavaşlattı. 

Sektörün kalifiye elemanını kaybetmemesi için kapalı olacağı 2 ay daha kısa çalışma ödeneği desteğine ihtiyacı var.

“En önemli risk açılışların olacağı, turizmin hazır olacağı haziran, temmuz aylarına kadar çalışanlarımızı elimizde tutamamamız.

Sektörün elinde olmayan durumlar oluştu. İyi giden tablo kötüye döndü. Turizm sektörünün acil ve öncelikli sektör olarak belirlenip Nisan ve Mayıs aylarında da destek talep ediyoruz”

Turizmde maliyetlerin yüzde 40’ı personel giderleridir.

En değerli varlığımız çalışanlarımız. Sektörde her şey yoluna girmiş değil. Olumlu tablo bir ayda terse döndü. Aşılamanın gecikmeli olması, kaynak pazarlarımızda da yaşanan gelişmelerle gördük ki,  öngörülerimiz tutmadı.

Nisanda başlar demiştik mayısa kaydı belki o da kayacak. Nisan, Haziran arası sıkıntılı günler devam edecek gibi görünüyor.

Çalışanlarımızı ücretsiz izne yollayarak Haziran, Temmuza varmamız zor gibi görünüyor.

Bu sefer özellikle 2020’nin de yükü omuzumuzda dururken borçlanmıştık, daha da borçlanırsak sektör batacak duruma gelir. 

Hangi koşullarda KÇÖ müjdesinin verildiğini cumhurbaşkanımız kamuoyuna açıklamıştı. KÇÖ’nün sona erdirildiği günümüzde acaba o günün koşullarına göre herhangi bir iyileşme var mı?

 Seyahat kısıtlamaları mı kalktı?

 Hasta sayısına baktığımızda, işler o kadar vahim boyuta varmış ki, Avrupa’da birinci, dünya ölçeğinde ise Hindistan’ın ardından ikinci sıradayız. Bırakın bir yıl önce başlayıp, daha hafif koşullarda bile sürdürülen KÇÖ ödemesini, geçmişe göre daha kötü koşullarda sağlık sorunlarıyla baş etme zorunda kalan ülkemizin turizmcileri bu karar ile yalnızlığa, açlığa terk ediliyor.

Hükümetin turizmcileri cami avlusuna bırakma tercihi hem insanlığa hem turizme, hem de ülkemizin nadide turizm emekçilerine, yatırımcılarına, işletmecilerine reva görülmemelidir.

“15 aydır kasasına 1 TL girmeyen seyahat acentelerimiz var. Artık birinin bunları açıkça dile getirmesi gerekiyor.

Turizm A’ dan, Z’ ye kadar her alanda profesyonel ve ‘Safe Tourisme’ uygun bir sektör. Ancak devletin pandemiye ilişkin gerçek rakamlarını ve desteğini görmek mecburiyetindeyiz.  

Biz bilgi alalım ki, program yapalım. Bugün pazarlama çalışmalarını da yapamıyoruz. Marketing masrafları çok yüksek ve boşa reklam yapmak istemiyoruz. Durumumuz nedir, hangi piyasalarda hangi en optimal çalışmayı yapabiliriz? Bunları da bilmiyoruz.

Bu ülkenin nadide turizm çalışanlarının yeri, cami avlusu değildir, terk edilmişlik hiç değildir. Turizmciler bu ülkenin baş tacı olmalıdır.

Sayın Turizm Bakanı,’’ turizmden uzak durmayın. Biraz sahaya inin’’ diye buyurmuş!

Biz sahayı hiç terk etmedik Sayın bakan; Teşvik edici, her tutarsızlıkları, her yanlışları ve her zikzakları ile ilk önce turizme bedel ödetmeyen,tüm turizmcilere, yol gösterici, kucak açan bir bakan, bir bakanlık umut ediyoruz sadece!!!