Ana sayfa Bursa BEBKA, GENÇLERİN GELECEĞİNİ ÜRETİM VE TASARIMLA AYDINLATACAK

BEBKA, GENÇLERİN GELECEĞİNİ ÜRETİM VE TASARIMLA AYDINLATACAK

BEBKA, ‘Geleceği Tasarım ve Üretim ile Aydınlatan Gençler’ projesi ile Bilecik Bilim ve Sanat Merkezi’nde 3 boyutlu animasyon, robotik/algoritma ve yazılım olmak üzere üç atölyede yenilikçi teknolojiler aracılığıyla eğitimler verilecek. 


Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’nın (BEBKA) desteği ile Bilecik İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Bilecik’te kuracağı atölyelerde 440 genç, yenilikçi teknolojilerle eğitim alacak. Katılımcıların, teknoloji üretim sahasının farkında olmalarını ve bu sahada yer almalarını sağlamak istediklerini belirten BEBKA Genel Sekreteri M. Zeki Durak, “Hedefimiz, teknolojik altyapı ve hizmet kalitesini iyileştirerek üretim kapasitesini artırmak ve bu kapasiteyi en iyi şekilde değerlendirecek nesillerle buluşturmak“ dedi. 

HEDEF, REKABET GÜCÜ YÜKSEK NESİLLER

Bilecik İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Sami Akyol’un katıldığı projenin imza töreninde konuşan BEBKA Genel Sekreteri M. Zeki Durak, özellikle gençlerin analitik düşünme ve problem çözme kabiliyetlerini artırmaya destek olmak istediklerini belirterek “Projemizin genel amacı, Bilecik’te teknolojik altyapı ve donatıları geliştirerek Müdürlüğe bağlı eğitim kademelerinde öğrenim gören tüm istekli öğrencilerin dijital hayata ve teknoloji odaklı gelişmeye entegrasyonunu sağlamak, dijital dönüşüm ile tasarım, üretim ve yazılım teknolojisinde ülkemize katma değer sağlayacak bilgilerle donatılmış, rekabet gücü yüksek nesiller yetiştirmek. Bu amaçları gerçekleştirmek için Bilecik Bilim ve Sanat Merkezi’ne 3 boyutlu animasyon, robotik /algoritma ve yazılım atölyeleri kuracağız. Bilgi ve tecrübesi yüksek, analitik düşünebilen bireyler yetiştirmek için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

440 GENÇ, TEKNOLOJİYLE BULUŞACAK

Analitik düşünebilen bireyler yetiştirmenin, kalkınmada önemli bir kilometre taşı olduğunu da kaydeden Durak, “Teknolojik gelişmeler, tüm dünyada pandemi süreciyle beklediğimizden çok daha büyük bir hız kazandı. BEBKA olarak bu hıza ayak uydurmanın yanı sıra eleştirel düşünme, yaratıcılık, takım çalışması gibi becerileri olan bireyler yetiştirmek istiyoruz. Bu istek doğrultusunda her geçen gün yeni adımlar atmayı da sürdürüyoruz. ‘Geleceği Tasarım ve Üretim ile Aydınlatan Gençler’ projemiz kapsamında Bilecik’te açılacak üç atölyemizde, bölgede bulunan 30 öğretmene eğitim vererek, 440 gencimizi teknoloji ile buluşturmayı hedefliyoruz” dedi.

BİLECİKLİ GENÇLERE YENİLİKÇİ TEKNOLOJİ

BEBKA’nın mesleki eğitime verdiği desteklerden dolayı İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak çok memnun olduklarını belirten Bilecik İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Sami Akyol, proje sayesinde yenilikçi teknolojilerle eğitim alacak gençlerin geleceğe daha emin adımlarla koşacağını ifade etti. Projenin Bilecikli gençler için önemini vurgulayan Akyol, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda BEBKA’ya verdiği proje desteklerinden dolayı teşekkür etti.