Ana sayfa Bursa ASELSAN – BKM İŞ BİRLİĞİ İLE ŞOK SÖNÜMLEYİCİ ÜRÜNLERİ MİLLİLEŞTİRİLDİ

ASELSAN – BKM İŞ BİRLİĞİ İLE ŞOK SÖNÜMLEYİCİ ÜRÜNLERİ MİLLİLEŞTİRİLDİ

Türkiye’nin milli teknoloji odaklı projelerine ülke ekonomisinin lokomotif kenti Bursa’nın desteği artarak sürüyor. Savunma sanayinin güçlü kuruluşu ASELSAN’ın yüksek miktarda ithal ederek kullandığı ‘şok sönümleyiciler’ artık BKM Bursa Kalıp Merkezi A.Ş. (BKM) tarafından üretiliyor. İhracat lisansına tabi olan şok sönümleyiciler, ASELSAN’ın çeşitli projelerinde BKM Teknoloji markası ile kullanılıyor.

Otomotiv sektörüne standart kalıp elemanları üretmek amacıyla faaliyetlerine 2005 yılında başlayan BKM, kazandığı üretim kabiliyetiyle kısa sürede Türkiye’nin savunma sanayi yatırımlarında stratejik role sahip oyuncular arasında yer almayı başardı. BKM firması Yönetim Kurulu Üyesi Emel Özkan Taşyakan, yaklaşık 15 yıl önce Bursa’da otomotiv sektöründe kullanılmak üzere kalıp parçaları üreterek başladıkları faaliyetlerini kısa süre içerisinde stratejik yatırımlara dönüştürdüklerini söyledi. Firmanın dönüşüm hamlesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2023 yılı için belirlediği yerli ve milli üretim hedeflerinin etkili olduğunu ifade eden Taşyakan, “Özellikle 2012 yılından itibaren kalıp üretimindeki geleneksel yapımızı, sektördeki yoğun rekabetin de etkisiyle dönüştürmeye karar verdik. Devletimizin millileştirme stratejisiyle birlikte yeni bir yol haritası belirledik.” dedi.

“BASDEC İLE ÇOKLU ÜRETİM YETENEĞİ KAZANDIK”

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) kentin otomotiv endüstrisindeki üretim yeteneği ve insan kaynaklarıyla uzay, havacılık ve savunma sektörü için başlattığı dönüşüm hamlesini yakından takip ettiklerini belirten Emel Özkan Taşyakan, “BTSO tarafından kurulan Bursa Uzay Havacılık Savunma Kümelenmesi (BASDEC) projesi de dönüşüm hedeflerimizde kilit rol oynadı. Kurucu üye olarak yer aldığımız BASDEC sayesinde tüm yerli ana savunma sanayi şirketleriyle ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdik. Katıldığımız yurt dışı iş gezilerinde uluslararası kuruluşlarla kontak noktaları oluşturduk. Bugün otomotiv endüstrisi ile birlikte, savunma, havacılık ve medikal gibi birçok sektörde önemli bir üretim becerisine sahibiz.” diye konuştu.

“YERLİ VE MİLLİ HEDEFLERİMİZE KATKI SAĞLIYORUZ”

Kümelenme faaliyeti kapsamında Ticaret Bakanlığı’nın UR-GE desteklerinden faydalandıklarını dile getiren Emel Özkan Taşyakan, “Savunma ve havacılık endüstrisinde kalite yönetim standardı olan AS9100 ve NADCAP sertifikalarına sahibiz. Diğer taraftan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığımızın ‘Endüstriyel Yetkinlik Değerlendirme ve Destekleme Programı’yla aldığımız EYDEP sertifikamızla savunma sanayimize entegrasyonumuzu da tamamladık. Son 8 yılda hayata geçirdiğimiz projelerle ülkemizin milli üretim hedeflerine katkı sağlamanın gururunu yaşıyoruz. Bu vesileyle Sayın Cumhurbaşkanımıza, bakanlıklarımıza ve BTSO’ya teşekkürlerimizi sunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

YILDA 50 BİN ADETTEN FAZLA ÜRETİM KAPASİTESİ

BKM Yönetim Kurulu Üyesi Emel Özkan Taşyakan, ASELSAN, TAİ ve TEİ gibi ana savunma sanayi kuruluşlarının onaylı tedarikçisi olduklarını söyledi. Taşyakan, şöyle devam etti: “Bugüne kadar bu kuruluşlarımız için hassas nitelikte imalatlar gerçekleştirdik. Son olarak ise ASELSAN’ın bir projesinde kullanılan, hassas bir alt sistem olan ‘şok sönümleyici’ ürününü geliştirdik. ASELSAN ile birlikte yaklaşık 1,5 yıllık prototip geliştirme sürecinin ardından seri imalata başladık. Yıllık 50 bin adetten fazla üretim kapasitesine sahip olduğumuz bu ürünler ülkemizin savunma sanayi atılımındaki çalışmalarına bir yenisinin daha eklenmesi anlamını taşıyor. Yurt dışından yüksek miktarlarda alınan ve ihracat lisansına tabi sönümleyiciler artık Bursa’da üretiliyor.”

ŞOK SÖNÜMLEYİCİ NEDİR?

Genel olarak bir makinede ya da sistemde hareket sonucu oluşan darbelerin zararlı titreşimlerini sönümleyen ve istenilen zaman – kurs aralığında durmasını sağlayan yaylı, hidrolik ya da bunların birleşimi düzenek olarak tanımlanmaktadır.

Ani şok ve darbelerin oluştuğu hemen hemen tüm alanlarda kullanılan şok sönümleyiciler, enerji yutma kapasitesi ve çalışma koşullarına göre farklı yapısal özelliklerde üretilebilmektedir.

BMC VE KARSAN İÇİN DE KRİTİK PARÇALAR ÜRETİYOR

BKM Yönetim Kurulu Üyesi Taşyakan, kazandıkları hassas imalat tecrübesi ile BMC ve Karsan gibi otomotiv ana sanayine kritik güvenlik parçaları ürettiklerini de söyledi. Firma olarak BKM Teknoloji markasının hassas imalat ve alt sistem üretim alanlarında bilinirliğini artırarak, geliştirdikleri stratejik ürünlerin patentini almayı amaçladıklarını belirten Emel Özkan Taşyakan, “Elde ettiğimiz üretim başarısının temelinde yaptığımız işe inanmak ve bu inancı tüm ekibimize aşılamak var. Yönetim Kurulumuzdan üretim sahasındaki tüm çalışanlarımıza kadar tüm projelerimizi içselleştirerek hayata geçiriyoruz.” diye konuştu.