Ana sayfa Bursa AKP KRİZİ FIRSATA ÇEVİRİYOR

AKP KRİZİ FIRSATA ÇEVİRİYOR

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal , CHP Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi. FOTOGRAF;OZANCIFCI/CHP GENEL MERKEZI

Dünyanın ve ülkemizin birinci gündem maddesi olan Koronavirüse karşı verilen mücadeleyi ve TBMM’ye sunulan yeni yargı paketini değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı orhan Sarıbal, AKP ve Saray Rejiminin Koronavirüs salgınını fırsata çevirmeye çalıştığını söyledi. Koronavirüs tehdidinin iktidar tarafından yeterince anlaşılmadığını belirten Sarıbal, “Böylesi önemli ve tüm toplumu ilgilendiren bir sorun karşısında iktidarın uyarıcı ve koruyucu açıklamalarla halkı bilgilendirmesi, kriz yönetimi için somut adımlar atmasını bekledik.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal , CHP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. FOTOGRAF;OZANCIFCI/CHP GENEL MERKEZI

Ancak ne yazık ki ülkemizin temel sorunlarına çözüm getirmek yerine kendisine kalıcı bir iktidar düzeni sağlamak için “tek adam” rejimini dayatan iktidarın başı en kritik ilk hafta boyunca sarayına kapanarak ortadan yok olmayı tercih etti” dedi.

TBMM’ye sunulan yeni yargı paketini de değerlendiren Sarıbal, hapisteki hasta, yaşlı, engelli, çocuk ve kadınların derhal tahliye edilmesi için plan yapılması, bu plana tartışmalı gerekçelerle tutuklu bulunan siyasilerin de dahil edilmesi gerektiğini vurguladı.

Sarıbal’ın açıklaması şöyle:

İktidar yerel yönetimleri örnek alsın

“Dünya’da bütün savaşlar, sürgünler ve göçler gibi hastalık ve salgınlar da önce yoksulları ve dezavantajlı grupları etkiler. 2019 yılının sonlarından itibaren Çin’den dalga dalga yayılan Koronavirüs ülkemizde görüldüğünden beri tüm gündemimizi etkisi altına aldı. Yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, emek örgütleri, meslek odaları, hekimler ve sağlık emekçileri tedbir önerilerini açıkladılar. Sosyal devlet ilkelerinin hatırlatıldığı paylaşımlarda, bu çok ciddi halk sağlığı tehdidi karşısına, kamu yararı gözetiliyordu.  Özellikle yerel yönetimlerin halktan yana ve halkı önceleyen tedbirler geliştirerek bu süreci atlatmak için çaba sarf ettiğine hep birlikte tanıklık ettik.

Böylesi önemli ve tüm toplumu ilgilendiren bir sorun karşısında iktidarın uyarıcı ve koruyucu açıklamalarla halkı bilgilendirmesi, kriz yönetimi için somut adımlar atmasını bekledik. Ancak ne yazık ki ülkemizin temel sorunlarına çözüm getirmek yerine kendisine kalıcı bir iktidar düzeni sağlamak için “tek adam” rejimini dayatan iktidarın başı en kritik ilk hafta boyunca sarayına kapanarak ortadan yok olmayı tercih etti. Bu sürenin ardından İktidar partisinin genel başkanı, sağlık ve emek dünyasını temsil eden meslek örgütlerinin görüşlerine başvurmak yerine, özenle iktidarın ihtiyaçlarına öncelik vermek üzere seçildiği anlaşılan uzmanlarla bir kriz masası oluşturdu. Yapılan toplantının çıktısı olarak bir ‘’kalkan’’ paketi kamuoyu ile paylaşıldı.

Emekçiye değil patrona kalkan