Ana sayfa Bursa AHMET YILDIZ YAZDI: HEEY BİDEN DİYE NARA DUYDUNUZ MU?

AHMET YILDIZ YAZDI: HEEY BİDEN DİYE NARA DUYDUNUZ MU?

AKP iktidarının, tek adam yönetiminin iç politikada olduğu gibi dış politikada da iflasını, diplomaside dibe vurmasını ABD yönetiminin Ermeni soykırımı iddiasını tanımasında yaşadık.

ABD Başkanı Joe Biden, beklendiği gibi 1915 olayları için ‘soykırım’ ifadesini kullandı. Biden açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Her yıl bugün, Osmanlı dönemi Ermeni soykırımında ölenlerin hayatlarını hatırlıyor ve böyle bir zulmün bir daha meydana gelmemesi için kendimizi yeniden taahhüt ediyoruz.

24 Nisan 1915’ten itibaren Konstantinopolis’teki Ermeni aydınları ve cemaat liderlerinin Osmanlı yetkilileri tarafından tutuklanmasıyla bir buçuk milyon Ermeni tehcir edildi, katledildi veya bir imha kampanyasıyla ölüme yürüdü…”

Biden’ın ayrıca açıklamasında İstanbul yerine ‘Konstantinopolis’ demesi de dikkat çekti.

Erdoğan’ın diplomatları ‘monşerler’ diyerek, küçümsemesi, aşağılaması, diplomatları bakanlıktan, elçiliklerden tasfiye ederek, yerlerini partili siyasilerle, kendisine yakın isimlerle doldurması bu sonucu doğurdu.

Daha öncede birçok eyalet parlamentosu bu kararı almıştı. Bu karar diğer ülkeler için de teşvik edici örnek olacaktır.

Biden’ın soykırımı kabul etmesi, Türkiye-Ermenistan, Ermenistan-Azerbaycan ilişkilerine de olumsuz yansıyacaktır.

ABD Başkanın konuşması, Rusya-Ermenistan arasında da sorun olacak, Rusya bu karadan hoşlanmayacaktır…

Biden’ın soykırım konuşmasını bazı çevreler ciddiye almayabilir, ancak bu konu ilerde Türkiye’nin başını çok ağrıtabilir.

Bu konu gelecek yıllarda BM’ ye de taşınıp, Türkiye’den tazminat ya da toprak da talep edilebilir…

Aslında ülkeler arasında sorunları yaratanlar, ülkeleri yöneten siyasiler, yoksa ülke insanlarının birbiriyle sorunu, kavgası, çıkar çatışması yok.

Ulusları rahat bıraksalar, barış içinde bir arada yaşayabilirler. Bu dış politikanın bedelini Türkiye çok ağır ödeyebilir…

Umarım en az hasarla atlatırız…

Biden’in  Ermeni soykırımı açıklamasının ardında… Heey Biden diye bir nara atılmasını beklerdik.

Nara atıldı da ben mi atladım yoksa!!!