Ana sayfa Bursa 23 NİSAN’I TÜRKİYE’DE ÇOCUKLAR BİR BAYRAM OLARAK YAŞAYAMIYOR

23 NİSAN’I TÜRKİYE’DE ÇOCUKLAR BİR BAYRAM OLARAK YAŞAYAMIYOR

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, tüm çocuklara Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk tarafından armağan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yaptığı basın açıklamasında Türkiye’de çocukların yaşadığı ciddi sorunlara dikkat çekti.

Karabıyık açıklamasında, “Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, çocuklara duyduğu güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak, Milli Bayramımız olan 23 Nisan’ı çocuklara armağan etmiştir. Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya çocukları ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir.

Ancak bugün ülke nüfusumuzun yaklaşık yüzde 30’u oluşturan çocuklar, hem çok ciddi sorunlar yaşıyor hem de bu sorunların çözülmesinde çocuğun yüksek yararını dikkate alan uluslararası haklarından mahrum bırakılıyor. Ata’larının onlara armağan ettiği 23 Nisan’ı Türkiye’de çocuklar bir bayram olarak yaşayamıyor çünkü “çocuk evlilikleri”, “çocuk işçiliği”, “çocuk yoksulluğu”, “kaliteli ve yeterli bakım ve koruma eksikliği”, “şiddet ve dayak”, “ihmal, istismar ve taciz”, “düşük nitelikli eğitim”, “sağlık, adalet ve sosyal hizmetlere erişim” gibi çok sayıda sorun yaşıyor” dedi.

Bugün Türkiye’de neredeyse 250 bin çocuk, istihdamda olduğu için eğitimine devam edemiyor!

CHP’li vekil, “AKP döneminde haneleri saran yoksulluk ve işsizlik nedeniyle, çocuklar da erken yaşta bu yoksulluk döngüsüne giriyor.Ülkemizde yoksul fertlerin yaklaşık yüzde 45’ini çocuklar oluşturuyor ve ne yazık ki Türkiye’de çalışan çocukların, çalışma nedenlerinin başında yoksulluk geliyor.Ailesi yoksullukla mücadele ettiği için istihdama katılan birçok çocuk, sokakta oyun oynaması gereken yaşta ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılıyor. Ayrıca bu çocukların yarısı okulu terk etmiş durumda. Bugün Türkiye’de neredeyse 250 bin çocuk, istihdamda olduğu için eğitimine devam edemiyor.

Bu ülkede çocuklar okulda olması gereken yaşta çalışıyor, erken yaşta evlendiriliyor, evden kaçıyor ve suça sürükleniyor. Çocuklarımızın bayramı olan bu günde öncelikli olarak konuşmamız ve çözmemiz gereken sorunlar bunlar” açıklamasında bulundu.

Çocuklarımıza yaşanabilir, mutlu ve umutlu günler bırakmak asıl sorumluluğumuz!

CHP’li Karabıyık, “Çocuklara yapılacak olan sosyal yatırımlarla kısa vadede daha sağlıklı ve donanımlı bir kuşak yaratılacağı, uzun vadede ise toplumsal eşitsizliklerin azalması, ekonomik büyümenin gerçekleştirilmesi, suç oranlarının düşürülmesi ve toplumsal barış ortamının sağlanması gibi çok önemli katkılar sağlanacağı unutulmamalıdır. Türkiye’de uygulamadaki yanlışların en başında, çocukla ve gençlerle ilgili alınan tüm kararların merkezinde sadece gelecek nesilleri şekillendiren ideolojik çıkarların var olması geliyor.

19 yıllık AKP iktidarında yapboz tahtasına dönen eğitim sistemindeki değişikliklerin sonucunda Türkiye, eğitim ve öğretim faaliyetlerinde sınıfta kaldı. Sadece gelecek nesilleri ideolojik olarak şekillendirme hedefi gözeten ve çocuğun üstün yararını gözetmeyen iktidar, pandemi döneminde de eğitim sistemi ve aileleri sorunları ile baş başa bıraktı. Bütün bu hataların bedelini ise, imkansızlıklar nedeniyle, evinde bilgisayarı, televizyonu, interneti olmayan çocuklarımız ödedi. Bu durum, çocuklarımız arasında var olan makasın açılmasına ve eğitimde eşitsizliklerin derinleşmesine neden oldu.Eğitimi iyileştirmek için tüm çalışmaların, doğru bir eğitim sistemi ve planlamasıylaivedilikle yapılması gerekir; ancak burada öncelikle eğitimi siyaset aracı olarak gören zihniyeti değiştirmek gerek.

Çocuklarımız arasında var olan makası kapatmanın yolu, parasız, eşit ve nitelikli eğitimden geçiyor. CHP iktidarında önceliğimiz, bu makası ortadan kaldırılmak için çocuklarımızın parasız, eşit ve niteliklieğitim imkanına erişimini sağlamak olacak.

Çocuklarımızın üstün yararı gözetilerek, bu şekilde çocuklarımızın gelecekleri için olumlu adımlar atılabilir ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı gerçekten coşkuyla kutlanabilir. Bu ülkede çocuklarımıza yaşanabilir, mutlu ve umutlu günler bırakmak için çalışmak hepimizin asıl sorumluluğudur” sözleriyle açıklamasını tamamladı.