Ana sayfa Dünya 2 MİLYAR DOLARLIK TARİHİ SON TOSUNBANK VURGUNU

2 MİLYAR DOLARLIK TARİHİ SON TOSUNBANK VURGUNU

Türkiye iki sene önce Mehmet Aydın’ın Çiftlik Bank vurunuyla sarsılmıştı. Binlerce vatandaşı dolandıran Aydın, onmilyonlarca dolarla Uruguay’a kaçmıştı. Farklı bir büyük vurgun olayı kripto para piyasasında yaşandı. Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in, ‘2 milyar dolarla yurt dışına kaçtığı’ öne sürüldü.

Büyük bir vurgun skandalının yaşandığı olayda 400 bine yakın varandaş büyük çapta zarara uğrayıp, mağdur oldu.

Aslında olacakların sinyalini Merkez Bankası yaptığı açıklama ile vermişti.

Kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in, son 24 saat içinde internet sistemlerini kapatarak yaklaşık 2 milyar dolarla (kripto varlık) İstanbul Havalimanı’ndan yurt dışına çıktığı iddia edildi.

Son günlerde para transferlerinde sorun yaşanan kripto para platformu (borsası) Thodex’in internet sitesi kapatıldı. Yatırımcıların hesaplarına ise ulaşımı kesildi.

Yaklaşık 391 bin olarak tahmin edilen mağdurların avukatlarından Oğuz Evren Kılıç, Thodex’in kurucusu olan Koinex adlı şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Fatih Özer’in dün akşam saat 18’de İstanbul Havalimanı’ndan yurt dışına çıkış yaptığını tespit ettiklerini belirterek, “Bir kaç gündür para transferlerinde sorun yaşandığını Özer’in avukatı bize iletti.

Son olarak site tamamen kapatıldı. Mağdurlar arasında panik başladı. Bulundukları illerde cumhuriyet savcılıklarına suç duyuruları yapıyorlar” açıklaması yaptı.

2 MİLYAR DOLAR BUHAR OLDU

Habertürk’ten Rahim Ak’ın haberine göre, kripto para alım satım platformu olan Thodex’de 400 bin kişinin hesabının bulunduğunu ve bunlardan 391 bininin aktif hesap olduğunu kaydeden Özer, “Borsada aylık 100 milyar lira yani yaklaşık 12 milyar dolarlık işlem hacmi olduğunu öğrendik. Yaklaşık 2 milyar dolarlık bir paranın buharlaştığını hesaplıyoruz. Bu cumhuriyet tarihinin en büyük dolandırıcılık vakası” diye konuştu.Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer, Twitter, Instagram hesaplarını kapattı.

Şirkete ve yöneticilere ulaşamayan kullanıcılar da bu son gelişme üzerine soluğu emniyet ve savcılıklarda aldı.Kripto para skandalıyla ilgili şirketin Kadıköy’de bulunan merkezine polis geldi. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı da şirket ile ilgili Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından “nitelikli dolandırıcılık” ve “suç örgütü kurmak”suçundan re’sen soruşturma başlattı.