İYİ Parti Bursa İl Başkanı Dr. Yahya Bahadır’ın Meral Akşener’in Yunanistan ve Bulgaristan ziyareti ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alınır Aktaş’ın 30 Ağustos Zafer Bayramı hakkındaki sözleriyle ilgili basın açıklamasını İYİ parti il binasında yaptı.

Başkan Bahadır konuşmasının başında, “30 Ağustos Zafer Bayramı günün de Bursa’da Belediye toplu ulaşımının ücretsiz yapılması talebi, İYİ Parti Meclis Grubunca Bursa Büyükşehir Belediye Meclisinin Temmuz ayı oturumunda teklif edilmiş ve Başkan Alinur Aktaş’ın 30 Ağustos günü ile ilgili sarf ettiği sözlerine karşı oluşan şiddetli tepki ve tartışmalar sonucunda kabul edilmiştir” dedi.

Konuşmasına  “Bu talihsiz konuşma atalarımızın ve Kurtuluş Savaşı şehitlerimizin kemiklerini sızlatmış, Türk milletinin vicdanını derinden yaralamıştır” Sayın Başkana hatırlatmak isteriz ki; 30 Ağustos alelade bir gün değildir” diyerek devam eden İYİ Parti Bursa İl Başkanı Yahya Bahadır sözlerini “İYİ Parti olarak bizler; Her zaman dini ve milli hasletlerimize sahip çıkarak Türk Milletimizin emrinde ve hizmetinde olacağımıza söz veriyoruz” diyerek bitirdi.

İYİ Parti Bursa İl Başkanı Bahadır toplantının ikinci bölümünde  İYİ parti Genel Başkanı Sayın Meral AKŞENER’in, komşumuz Yunanistan ve Bulgaristan’ı kapsayan “BALKAN ZİYARETİ” hakkında bilgiler verdi.

İYİ PARTİ Bursa İl Başkanı Yahya Bahadır’ın basın açıklamasının tam metni aşağıdadır.

Değerli Bursalı Hemşehrilerimiz, Kıymetli Basın Mensupları;

30 Ağustos Zafer Bayramı günün de Bursa’da Belediye toplu ulaşımının ücretsiz yapılması talebi, İYİ Parti Meclis Grubunca Bursa Büyükşehir Belediye Meclisinin Temmuz ayı oturumunda teklif edilmiş ve Başkan Alinur Aktaş’ın 30 Ağustos günü ile ilgili sarf ettiği sözlerine karşı oluşan şiddetli tepki ve tartışmalar sonucunda kabul edilmiştir.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik günü Bursa’da toplu ulaşımı ücretsiz yapan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Alinur AKTAŞ, 30 Ağustos Zafer Bayramı gününün de ücretsiz yapılması talebimiz ile ilgili verdiği cevapta;

30 Ağustos Zafer Bayramının Türk halkının genelini ilgilendiren bir bayram olmadığını, sadece protokolü ilgilendirdiğini, Ormancılık Günü ve Hukukçular Günü gibi böyle günlerde de belediye ulaşım hizmetlerinin ücretsiz yapılmasına karşı olduğunu ifade etmiştir.

30 Ağustos Zafer Bayramı günü ile ilgili sarf ettiği sözlerine karşı görsel yazılı medya ve sosyal medyada oluşan şiddetli tepkiler üzerine sözlerinin çarptırıldığını iddia etmiştir.

Değerli Bursalılar;Bu talihsiz konuşma atalarımızın ve Kurtuluş Savaşı şehitlerimizin kemiklerini sızlatmış, Türk milletinin vicdanını derinden yaralamıştır.

Sayın Başkana hatırlatmak isteriz ki; 30 Ağustos alelade bir gün değildir.

30 Ağustos Mustafa Kemal ATATÜRK’ün önderliğinde Türk halkıyla birlikte başlatılan Kurtuluş mücadelesinin zaferle taçlanışının kutlandığı gündür.

30 Ağustos; Kurtuluş Savaşımızda yüzbinlerce şehidin kanlarıyla suladığı bu toprakların, bize ikinci vatanımız olarak yaşamımıza imkân tanıdığı için şehit ve gazilerimize minnet duyduğumuz gündür.

30 Ağustos; işgal edildiğinde meclis kürsüsüne siyah örtü serilmesine vesile olan kadim şehir Bursa’mızın, bu tarihten 11 gün sonra kurtuluşuna vesile olanlara dua ettiğimiz gündür.

Hatırlatalım ki; 30 Ağustos’un Türk milletinin en büyük bayramı olduğunu idrak edemeyen zihniyet, işgalci Yunan ordusunun, Osman Gazi’nin türbesini çiğneyip tahrip etmesini de mi hatırlayıp rahatsız olmaz?

İYİ Parti olarak bizler; Her zaman dini ve milli hasletlerimize sahip çıkarak Türk Milletimizin emrinde ve hizmetinde olacağımıza söz veriyoruz.

Bu vesile ile ileriye matuf olarak Bursalı hemşehrilerimize bütün dini ve milli bayramlarda belediye toplu ulaşım araçlarının ücretsiz yapılmasını teklifini İYİ Parti Büyükşehir Belediye Meclis Grubu olarak gündeme getireceğimizi şimdiden kamuoyuna ilan ediyor,

Hepinize en içten sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.

—————————————-

Sevgili Bursalı Hemşerilerimiz, Basınımızın Değerli Mensupları;

İYİ Parti Bursa İl Başkanlığı olarak organizasyonunu üstlendiğimiz liderimiz ve İYİ parti Genel Başkanı Sayın Meral AKŞENER’in, komşumuz Yunanistan ve Bulgaristan’ı kapsayan “BALKAN ZİYARETİ” hakkındaki basın açıklamamıza hoş geldiniz, şeref verdiniz.

Bilindiği gibi Bulgaristan’dan gelen Balkan göçmeni ve Yunanistan’dan gelen Batı Trakya göçmeni soydaşlarımızın ülkemizde en çok yaşadığı şehirlerin başında Bursa gelmektedir.

Dolayısı ile Batı Trakya ve Balkan göçmeni soydaşlarımızın yoğunlukta olduğu ilimizdeki İYİ Parti Bursa İl Başkanlığımız, Genel Başkan Yardımcımız ve Bursa milletvekilimiz Sayın Ahmet Kamil EROZAN beyin koordinatörlüğünde liderimiz Sayın Meral AKŞENER’in bu anlamlı ziyaretini genel merkezimizle birlikte organize etmekten büyük mutluluk ve onur duyuyoruz.

Basınımızın Değerli Mensupları;

Yunanistan ve Bulgaristan’da bulunan Türk azınlığı soydaşlarımızı, ülkemiz arasındaki iyi ilişkilere katma değer yaratan bir bağ olarak görmekteyiz. Biz İYİ Parti olarak komşumuz Yunanistan ve Bulgaristan ile olan ilişkilerimizi yapıcı bir anlayışla geliştirmek ve her iki ülkedeki azınlığımızın refah ve kalkınmasına katkıda bulunmak arzusundayız.

Bu amaçla 24 Temmuz tarihinde Batı Trakya Türk azınlığının liderliğini yapmış olan Dr. Sadık Ahmet’in vefatının 24. Yıl dönümü vesilesiyle Yunanistan Gümülcine’de düzenlenecek olan anma etkinliklerine, ardından 25 Temmuz’da Bulgaristan Mestanlı’da milli sporcumuz merhum Naim SÜLEYMANOĞLU’nun anısına açılacak anıtla bağlantılı etkinliklere genel başkanımız Sayın Meral AKŞENER beraberindeki genel merkez ve Bursa’dan oluşan heyetleriyle katılacaktır.

Bu ziyaretler vesilesi ile HÖH ve DOST Siyasi Partileriyle ikili görüşmeler de yapılacaktır.

Genel Başkanımızın bu ziyaretine genel merkezimizden katılacak Bursa milletvekillerimiz Sayın Ahmet Kamil EROZAN ve Sayın İsmail TATLIOĞLU başta olmak üzere 12 milletvekilinin yanısıra, organizasyonu düzenleyen Bursa’dan İl başkanı olarak bendeniz Dr.Yahya BAHADIR ve beraberinde 15 kişilik İYİ Partili heyet olmak üzere toplamda 27 kişi eşlik edeceğiz.

Bu ziyaretimizin, soydaşlarımızla olan ilişkilerimiz kadar Yunanistan ve Bulgaristan ile olan ilişkilerimize önemli katkılar bulunmasını temenni ediyor, hepinizi en içten sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.