Bursa Gönüllü Kuruluşlar Platformu (BKGP) 293’üncü olağan toplantısı, Zararlı Alışkanlıklardan Korunma Derneği (İHSANDER) Bursa Şubesi’nin ev sahipliğinde yapıldı.

İsmail Hakkı Bursevi Tekkesi’nde yapılan BGKP Kasım ayı olağan toplantısına; BGKP İcra Heyeti Başkanı Murat Eryağan, Bursa Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı Mehmet Fidan,  GADEM’den Psikolojik Danışman Kadir Kaplan’ın yanı sıra platform üyesi dernek ve vakıfların yöneticileri ile temsilcileri katıldı.

İHSANDER Bursa Şubesi’nin tanıtımıyla başlayan toplantıda konuşan BGKP İcra Heyeti Başkanı Murat Eryağan, platformun gündeminin uzun zamandır madde bağımlılığı olduğunu hatırlattı.

Madde bağımlılığı gibi hassas konularla mücadelede süreklilik vurgusu yapan Eryağan, “Madde bağımlılığı, vücudun işlevlerini olumsuz yönde etkileyen maddelerin kullanılması, bundan dolayı zarar görüldüğü hâlde bu maddelerin kullanımının bırakılamaması’ olarak tanımlanıyor. Bağımlı, madde kullanımına ara verdiğinde yoksunluk belirtileri yaşar ve zamanla madde kullanım sıklığını ve dozunu artırır. Ne yazık ki bu da içinden çıkılamaz bir hal doğurabilir. Biz BGKP bünyesindeki tüm STK’lar olarak, epey zamandır gündemimizde ‘madde bağımlılığını’ tutuyoruz. Ve biliyoruz ki bu gibi hassas konuların çözümü için süreklilik gerekiyor. Gerek her kurum kendi çatısı altında faaliyette bulunuyor, gerekse de tıpkı böyle aylık toplantılarımızda birlikte olarak yeni fikirler geliştiriyoruz, yaptığımız çalışmaları değerlendiriyoruz” dedi.

“Benim çocuğum kullanmaz” demeyin

Toplantıya katılan ve burada bir selamlama konuşması yapan Bursa Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı Mehmet Fidan da 2015 yılında kurulan Gençlik ve Aile Destek Merkezi’nin (GADEM) çalışmalarından bahsetti. GADEM’e başvuranlar arasında çok farklı hikayeleri bulunan vatandaşların olduğuna dikkat çeken Fidan, 2015 yılından beri pek çok aileye ve vatandaşa hizmet veren GADEM’in, hayata geçirdiği örnek çalışmalarla, örnek bir kurum olduğunu dile getirdi.

Fidan’ın ardından bir sunum gerçekleştiren GADEM’den Psikolojik Danışman Kadir Kaplan ise bağımlılığın tanımını yaptı. Bağımlılığı özetleyen 7 özelliğin var olduğuna işaret eden Kaplan, “Bu özelliklerden herhangi bir tanesinin olması literatürde bu kişiyi bağımlı olarak adlandırıyor” dedi.

“‘Benim çocuğum yapmaz, benim çocuğum kullanmaz’ demeyin” diyen Kaplan, “Öyle bir şey yok. Bağımlılık bir beyin hastalığı olduğu için herkes hasta olabilir. Dolayısıyla herkes bağımlı olabilir. Aklınıza şu soru gelebilir; ‘onlar bağımlı biz niye değiliz?’ bağımlı bir kişinin bağımlı bir arkadaş çevresi var, merakı var, psikolojik sorunları var, yaşanan travma var, bunlara sahip olsak biz de bağımlı olabiliriz. Kişilik faktörü etkilidir. Onların olaylara bakış açısıyla bizimki bir değil. Ama bu etkenlerin çoğunluğuna sahip olsak biz de bağımlı olabiliriz. Bunun için herkes bağımlı olabilir” ifadelerini kullandı.

Kaplan’ın sunumunun ardından toplantı, soru-cevap kısmı ile devam etti. Toplantının sonunda BGKP İcra Heyeti Başkanı Murat Eryağan, günün anısına Kadir Kaplan’a hediye takdim etti.